Talebanët janë filmuar duke rrahur me kamxhik dhe shufra gome, gratë që protestonin në Kabul kundër qeverisë së re.

Kujtojmë që në kryeqytetin afgan janë bërë të ditur emrat e ministrave të qeverisë së re, që talebanët i referohen si Kalifati Islamik i Afganistanit, transmeton Telegrafi.

E në mesin e këtyre emrave nuk ka as edhe një të ndonjë femre apo anëtarë të pakicave. Për këtë, një grup i grave ishin mbledhur në Kabul për të protestuar.

Ato brohorisnin “rrofshin gratë afgane”, duke mbajtur transparentë me mbishkrimin “asnjë qeveri nuk mund të anashkaloj ekzistencën e grave” dhe “do të këndojmë për liri”.

Gratë mbanin edhe fotografinë e polices shtatzënë që u vra në provincën Ghor disa ditë më parë.

E talebanët u filmuan duke i rrahur ato me kamxhik dhe shufra gome, madje e kanë pësuar edhe një grup gazetarësh që në ato momente po raportonin. /Telegrafi/