LAJMI I FUNDIT:

Dizajneri Bob Mackie dyfishon kritikat ndaj Kim Kardashian për fustanin e Marilyn Monroe – ndërsa kujton se si aktorja ikonike kërkoi personalisht dizajnin me porosi në 1962

Dizajneri Bob Mackie dyfishon kritikat ndaj Kim Kardashian për fustanin e Marilyn Monroe – ndërsa kujton se si aktorja ikonike kërkoi personalisht dizajnin me porosi në 1962

Bob Mackie ka dyfishuar kritikat e tij ndaj Kim Kardashian që veshi fustanin e famshëm të Marilyn Monroe në Met Gala, duke këmbëngulur se “askush nuk duhet ta veshë atë fustan”.

Reklama

83-vjeçari kishte skicuar dizajnin origjinal në fillim të karrierës së tij, ndërsa punonte si asistent i legjendës së modës Jean Louis, i cili krijoi fustanin që Monroe të vishte për t’i kënduar ‘Happy Birthday’ Presidentit John F. Kennedy në 1962.

Mackie ishte ndër kritikët që dënuan vendimin e diskutueshëm për të lejuar që Kardashian të vishte fustanin 60-vjeçar në tapetin e kuq në maj.

“Kur dëgjova se ajo do ta vishte atë, mendova, ‘Oh, askush nuk duhet ta veshë atë fustan’”, i tha ai Town & Country . “Duhet të jetë në një muze”.

Dizajneri i cili vizatoi skicën origjinale për fustanin e Marilyn Monroe kritikon vendimin për ta lënë Kim Kardashian ta veshë atë në Met Gala: Ishte një gabim i madh
Lexo po ashtu Dizajneri i cili vizatoi skicën origjinale për fustanin e Marilyn Monroe kritikon vendimin për ta lënë Kim Kardashian ta veshë atë në Met Gala: Ishte një gabim i madh

41-vjeçares iu huazua fustani nga zyrtarët e muzeut “Ripley’s Believe It or Not!”, ku është ruajtur në një mjedis të kontrolluar nga temperatura që kur u ble për një rekord prej 4.8 milionë eurosh në vitin 2016.

“[Marilyn] ishte një perëndeshë. Një perëndeshë e çmendur, por një perëndeshë. Ajo ishte thjesht përrallore”, tha ai për Entertainment Weekly. Askush nuk pozon kështu. Dhe kjo u bë për të. Ishte projektuar për të. Askush tjetër nuk duhet të shihet në atë fustan”.

Kim Kardashian nuk mundi të mbyllte fustanin e Marilyn Monroe në Met Gala dhe u detyrua ta linte të hapur në të pasmet e saj
Lexo po ashtu Kim Kardashian nuk mundi të mbyllte fustanin e Marilyn Monroe në Met Gala dhe u detyrua ta linte të hapur në të pasmet e saj

Mackie ishte vetëm 23 vjeç kur skicoi fustanin e zbukuruar me kristal – një nga detyrat e tij të para nën tutelën e Louis.

“E mbaj mend qartë”, i tha ai Town & Country. Marilyn telefonoi vetë Jean Louis dhe i tha: “Unë dua që ju të bëni  një nga ato fustanet e tejdukshme siç bëni gjithmonë”. Ai ishte shumë i famshëm për veshjet e Marlene Dietrich që mund t’i shihnit në skenë. Ata ishin mjaft seksi, por gjithçka ishte e mbuluar”.

Kim Kardashian mohon se ka dëmtuar fustanin e Marilyn Monroe në “Met Gala 2022”
Lexo po ashtu Kim Kardashian mohon se ka dëmtuar fustanin e Marilyn Monroe në “Met Gala 2022”

Mackie tha se nuk e kishte idenë që Monroe do të vishte fustanin për t’i kënduar “Happy Birthday” Presidentit Kennedy në Madison Square Garden të New Yorkut më 19 maj 1962 – 10 ditë para se të mbushte 45 vjeç.

“Jean Louis nuk do të më thoshte se për çfarë shërbente”, kujtoi ai për projektin top-sekret. “Ishte sikur një javë apo më shumë më vonë, që papritmas fotot ishin në gazetën e Marilyn-it duke kënduar ‘Happy Birthday’, dhe ishte në lajme dhe gjithçka”.

Kim Kardashian zbulon se dieta tre-javore përpara “Met Gala 2022” i shkaktoi artrit psoriatik
Lexo po ashtu Kim Kardashian zbulon se dieta tre-javore përpara “Met Gala 2022” i shkaktoi artrit psoriatik

Dizajneri, i cili tani është një legjendë më vete, nuk e kishte imagjinuar në atë kohë që fustani do të bëhej aq i famshëm sa u bë. /Telegrafi/

Në trend Femra

Më shumë
Instruktorja e notit paralajmëron prindërit: Mos blini kurrë rroba banje për fëmijë në këtë ngjyrë

Instruktorja e notit paralajmëron prindërit: Mos blini kurrë rroba banje për fëmijë në këtë ngjyrë

Këshilla për prindër
Tri gjërat që asnjëherë nuk duhet t’ia kërkoni burrit

Tri gjërat që asnjëherë nuk duhet t’ia kërkoni burrit

Në çift
Çfarë do të thotë nëse shfaqet një linjë e zezë në barkun e shtatzënës

Çfarë do të thotë nëse shfaqet një linjë e zezë në barkun e shtatzënës

Shtatzëna
Qindra emra shqiptarë dhe ilirë për fëmijën tuaj

Qindra emra shqiptarë dhe ilirë për fëmijën tuaj

Bebja këtu
Këtë model flokësh zbukurojeni me perla të vogla ose harqe delikate

Këtë model flokësh zbukurojeni me perla të vogla ose harqe delikate

Flokë dhe stil
Mosha e fëmijëve që është më stresuese për prindërit

Mosha e fëmijëve që është më stresuese për prindërit

Prindër dhe fëmijë
Kalo në kategori