Dizajneri i famshëm Bob Mackie thotë se ishte një “gabim i madh” lejimi që Kim Kardashian të vishte fustanin ikonik “Happy Birthday Mr. President” të Marilyn Monroe në Met Gala të këtij viti – gjashtë dekada pasi ai vizatoi skicën për dizajnin origjinal.

82-vjeçari e përshkroi vendimin për të lejuar 41-vjeçaren të modelonte fustanin legjendar në ngjarjen e mbushur me yje si ‘alarmant’, duke këmbëngulur se kjo nuk duhej të ndodhte.

“Mendova se ishte një gabim i madh”, tha ai për Entertainment Weekly. “[Marilyn] ishte një perëndeshë. Një perëndeshë e çmendur, por një perëndeshë. Ajo ishte thjesht përrallore”.

“Askush nuk fotografon kështu. Dhe kjo u bë për të. Ishte projektuar për të. Askush tjetër nuk duhet të shihet me atë fustan”.

Kim Kardashian nuk mundi të mbyllte fustanin e Marilyn Monroe në Met Gala dhe u detyrua ta linte të hapur në të pasmet e saj Kim Kardashian nuk mundi të mbyllte fustanin e Marilyn Monroe në Met Gala dhe u detyrua ta linte të hapur në të pasmet e saj

Kardashian iu huazua fustani historik me ngjyra bezhë nga zyrtarët e zinxhirit të muzeut “Ripley’s Believe It or Not!”, ku fustani 60-vjeçar është ruajtur në një mjedis të kontrolluar nga temperatura që kur u ble për një rekord mbi 4,7 milionë dollarësh në vitin 2016.

Mackie ishte vetëm 23 vjeç kur skicoi modelin origjinal të fustanit ndërsa punonte si asistent i legjendës së modës Jean Louis, i cili krijoi fustanin posaçërisht për Monroe për ta veshur kur ajo performoi “Happy Birthday” për presidentin e atëhershëm John F. Kennedy. /Telegrafi/