LAJMI I FUNDIT:

“Diversanti” rus arrestohet pranë pallatit 1.1 miliard euro të Putinit

“Diversanti” rus arrestohet pranë pallatit 1.1 miliard euro të Putinit

Një ‘diversant’ rus është arrestuar nën dyshimin për ‘akte terroriste’ pranë rezidencës së Vladimir Putinit prej 1.15 miliard euroshe me pamje nga Deti i Zi.

Reklama

Burri 42-vjeçar, i quajtur si një “mbështetës i neo-nazizmit ukrainas”, u akuzua për planifikimin e një sulmi me bombë pranë Pallatit Gelendzhik, raporton metro.co.uk.

Kompleksi i gjerë prej 190 mijë metrash katrorë është i izoluar nga pjesa tjetër e Rusisë nga 17 mijë hektarë tokë pyjore e ruajtur nga shërbimet e sigurisë FSB, si dhe nga zona të veçanta të ndalimit të fluturimeve dhe anijeve.

Në një përditësim, FSB tha se “një pajisje shpërthyese e gatshme për përdorim u kap tek një radikal në një zonë të pyllëzuar në periferi të vendbanimit. Në shtëpinë e tij të banimit u sekuestruan komponentë për prodhimin e IED-ve [pajisje shpërthyese të improvizuara]”.

U gjetën gjithashtu manuale dhe udhëzime për prodhimin e bombave, shtoi FSB – dikur e drejtuar nga vetë Putini. I dyshuari përballet me 20 vjet burg nëse shpallet fajtor.

Një video e publikuar nga agjencia tregon atë që thuhet se është një fabrikë që përdoret për montimin e eksplozivëve dhe sasinë e përdorur për t’i fshehur ato në pyll.

Rezidenca e Putinit në majë të shkëmbit ka kishën e saj, kazinonë, palestrën e pajisur plotësisht, shesh patinazhi për hokej mbi akull dhe “dhomë argëtimi”.

Ukraina i kërkon Gjermanisë raketa me rreze të gjatë veprimi Taurus
Lexo po ashtu Ukraina i kërkon Gjermanisë raketa me rreze të gjatë veprimi Taurus

Zbulimet e fundit treguan se Putini ka ndërtuar një kompleks të përpunuar bunkeri nën Gelendzhik – ku ai mund të sundojë Rusinë në rast të luftës bërthamore.

Diagramet tregojnë një sistem kavernoz të strehëve nëntokësore me sisteme ventilimi, kanalizime dhe furnizim me ujë të ëmbël.

Kompleksi nëntokësor përfshin 6,500 metra katrorë, me një bosht ashensori që lidh kompleksin me dy tunele. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Përmbytje të mëdha në Stamboll pas reshjeve të dendura të shiut

Përmbytje të mëdha në Stamboll pas reshjeve të dendura të shiut

Turqia
Të paktën dy të vdekur, i dyshuari është një student – detaje dhe pamje të tjera nga të shtënat me armë në Roterdam

Të paktën dy të vdekur, i dyshuari është një student – detaje dhe pamje të tjera nga të shtënat me armë në Roterdam

Evropa
Filmohet momenti kur rusët sulmojnë fabrikën e koksit në Avdiivka

Filmohet momenti kur rusët sulmojnë fabrikën e koksit në Avdiivka

Evropa
Sheshel për aktakuzën e re të Hagës: Jam gati të shkoj vullnetarisht, por me një kusht

Sheshel për aktakuzën e re të Hagës: Jam gati të shkoj vullnetarisht, por me një kusht

Serbia
Një burrë i armatosur dhe me veshje ushtarake hapi zjarr brenda një spitali në Roterdam – pamjet tregojnë kaosin e krijuar

Një burrë i armatosur dhe me veshje ushtarake hapi zjarr brenda një spitali në Roterdam – pamjet tregojnë kaosin e krijuar

Evropa
Momenti kur rrufeja goditi dhe shkaktoi një shpërthim masiv në një magazinë të veturave elektrike pranë një aeroporti të Uzbekistanit

Momenti kur rrufeja goditi dhe shkaktoi një shpërthim masiv në një magazinë të veturave elektrike pranë një aeroporti të Uzbekistanit

Azia
Kalo në kategori