LAJMI I FUNDIT:

Efektet anësore që vijnë nga mungesa e gjumit

Efektet anësore që vijnë nga mungesa e gjumit

Ndërsa mungesa e gjumit të mjaftueshëm rregullisht mund të jetë normale për ju, privim i gjumit dhe efektet fizike, emocionale dhe njohëse mund t’ju dëmtojnë në afat të shkurtër dhe afatgjatë.

Reklama

Do të keni më pak energji gjatë ditës, përgjumje të tepërt që e bën të vështirë përqendrimin, koha juaj e reagimit përkeqësohet, mund të keni nervozizëm dhe probleme me humorin dhe kjo mund të përkeqësojë kujtesën tuaj, vendimmarrjen dhe aftësitë e zgjidhjes së problemeve.

Të gjitha këto gjëra mund të zvogëlojnë performancën tuaj në punë ose shkollë, t’ju bëjnë të pakënaqur dhe t’ju vënë në rrezik aksidentesh.

Në planin afatgjatë, mungesa e gjumit është lidhur me një gamë të gjerë problemesh shëndetësore, nga shtimi në peshë e deri te diabeti, sëmundjet e zemrës dhe probleme të tjera kardiovaskulare.

Një problem më pak i zakonshëm që lidhet me privimin e gjumit janë problemet e shëndetit mendor si depresioni, ankthi dhe cilësia e zvogëluar e jetës.

Ju nuk duhet të jeni ekspert në fazat e ciklit të gjumit, por është e rëndësishme të kuptoni që ju duhet të kaloni nëpër të katër fazat – lëvizje jo të shpejtë të syve, gjumë të lehtë, gjumë të thellë dhe gjumë të shpejtë të lëvizjes së syve.

Besohet se NREM dhe REM janë fazat më të lidhura me ndjenjën e “rifreskuar” që keni pas një gjumi të mirë të natës. /Telegrafi/

Në trend Shendetesi

Më shumë
Bima që e ndukim dhe e shkelim, duke menduar se është një barojë, në fakt ka vlera të shumta për shëndetin

Bima që e ndukim dhe e shkelim, duke menduar se është një barojë, në fakt ka vlera të shumta për shëndetin

Ushqim i shëndetshëm
Njerëzit më jetëgjatë jetojnë në Japoni: Ky është një ushtrim treminutësh që ata bëjnë çdo ditë

Njerëzit më jetëgjatë jetojnë në Japoni: Ky është një ushtrim treminutësh që ata bëjnë çdo ditë

Shëndetësi
Pse duhet të hani më shumë shegë

Pse duhet të hani më shumë shegë

Ushqim i shëndetshëm
Fibromialgjia, simptomat, diagnoza dhe trajtimi

Fibromialgjia, simptomat, diagnoza dhe trajtimi

Shëndetësi
Kujdes! Valët Wi-Fi mund të ndikojë në fertilitetin mashkullor për këto arsye

Kujdes! Valët Wi-Fi mund të ndikojë në fertilitetin mashkullor për këto arsye

Shëndetësi Lajme
Urth apo sulm në zemër? Ja kur duhet të kërkoni ndihmë urgjente mjekësore për shkak të dhimbjes së barkut

Urth apo sulm në zemër? Ja kur duhet të kërkoni ndihmë urgjente mjekësore për shkak të dhimbjes së barkut

Shëndetësi
Kalo në kategori