Aktori Val Kilmer lufton me kancerin e fytit që nga viti 2015, ndërsa për shkak të përkeqësimit të shëndetit, ylli hollivudian ka ndryshuar shumë në dukjen e tij.

Reklama

Këto ditë, ai ka qëndruar në New York për të marrë pjesë në një eveniment të Kombeve të Bashkuara, ndërsa ishte përpjekur që të shmangte fotografët.

Val Kilmer, dikur dhe tash (Foto: Getty Images/Guliver)

Megjithatë, paparacit kanë arritur ta fotografojnë 59-vjeçarin dhe disa prej imazheve janë publikuar në mediat e njohura.

Kilmer nuk kishte folur për sëmundjen e tij deri në dhjetor të vitit 2017 kur kishte pranuar se vuante nga kanceri i fytit. Ai kishte thënë se “ishte shëruar me lutje”, porse mediat kanë raportuar se i është nënshtruar operacionit.

Reklama

Val Kilmer (Foto: Jason Merritt/Getty Images/Guliver)

Reklama

Kujtojmë që aktori hyri në listën e hamshorëve të Hollywoodit që kur e luajti Jim Morrisonin në filmin “The Doors”, ndërsa ka luajtur në filma të shumtë, si “Top Gun”, “Batman Forever”, “Heat”, “The Saint” e shumë të tjerë. /Telegrafi/

Dukja e tanishme e Val Kilmer (Foto: Instagram/valkilmerofficial)

View this post on Instagram

In all of my life, all I have ever wanted to do is to use art to educate. As an actor this materializes in the effort to always be entertaining and with flair. Building on that notion, I've always strived to deliver the qualities that my characters had to possess and for a good many, somehow they have lived on. I reckon it is because I have never failed to find a deep and absolutely committed truth that I could believe in and respect. This same dedication is what I have brought to the @twainmania – along with Brad and Dom, who have dedicated their lives to proving there is an inspiration in education that this kind of curriculum will be the litmus test. Last night we got to share our know-how and spirit and plan to prove it right here in Los Angeles, if you give us the chance. Though we can only achieve this nationally, with like-minded believers like you. I can't thank all my friends, who manage to join me, enough. Sanam de Loren of @delorendesign and @santiagoarana with The Agency, sincere gratitude for welcoming me and my guests to your Sky Lane house. And thank YOU for taking your time read this. I hope you’ll take a moment to support this crucial cause. Let's bring empathy, tolerance and literacy to schools together. Learn more and consider a donation by going to the link in my bio and tapping on TwainMania Foundation

A post shared by Val Kilmer (@valkilmerofficial) on Jun 3, 2019 at 11:48pm PDT