Dijon ka njoftuar se ka nënshkruar për katër vite me Bersant Celinën, i cili në dy sezonet e fundit veshi fanellën e Swansea Cityt.

“I lindur në Prizren, Kosovë, Bersant Celina jetoi për një kohë të gjatë në Norvegji, vendin ku filloi të luante futboll. I dalluar nga Manchester City ndërsa luante në Strømsgodset IF, ai u bashkua me akademinë e Citizens”.

“Ai do të marrë pjesë në Youth League dhe do të hedhë hapat e tij të parë në botën profesionale. Në të njëjtën kohë, ai luajti për të rinjve e Norvegjisë, por më në fund zgjodhi të mbrojë ngjyrat e Kosovës (18 ndeshje në A, 2 gola).

Ai ishte i huazuar dy herë radhazi te FC Twente (Holandë) dhe Ipsëich Toën (38 ndeshje, 8 gola) nga Manchester City, para se të blihej nga Swansea City, një klub që luan në Championship.

Me Swansan, ai kishte dy sezone të plota (79 ndeshje, 10 gola, 11 asistime) dhe tani është gati për elitën e futbollit francez.

Trajneri Peguy Luyindula është i sigurt për aftësinë e shqiptarit për Ligue 1 dhe pret shumë nga ai.

Edhe vet Celina ka shkruar për aventurën e re, duke thënë se është i gatshëm për Dijonin.

Celina i shtohet Arbër Zenelit dhe Valon Berishën që luajnë në Ligue 1. /Telegrafi/