LAJMI I FUNDIT:

Diagnoza e re, pacientes kanadeze mjeku i tha se vuan nga ndryshimet klimatike

Diagnoza e re, pacientes kanadeze mjeku i tha se vuan nga ndryshimet klimatike

Një grua nga Kanadaja që ka probleme me frymëmarrje është diagnostifikuar me atë se vuan nga ndryshimet klimatike, pasi që mjeku kompetent konstatoi se valët e të nxehtit dhe cilësia e dobët e ajrit, janë përgjegjës për gjendjen e saj shëndetësore.

Mjeku Kyle Merit që ia ka përshkruar diagnozën qytetares së moshuar nga Nelson në British Columbia që vuan nga astma, ka deklaruar se kjo është hera e parë që ndryshimet klimatike janë shkaktare që disa persona kanë probleme shëndetësore, transmeton Telegrafi.

“Nëse nuk e analizojmë shkakun kryesor dhe vetëm shërojmë simptomat, nuk do të përparojnë në shërim”, ka thënë Merit.

Kujtojmë se Kanadaja në korrik u godit nga një valë e të nxehtit, ku pasoi sezoni i tymit në gusht nga zjarret që shpërthyen në zonat malore.

Reklama

Pacientes që u godit nga ndryshimet klimatike, i është dhënë diagnoza pak ditë pas valës së të nxehtit, për të cilin mjeku Merit thotë se në mënyrë të drejtpërdrejtë ka ndikuar në përkeqësimin e gjendjes së saj shëndetësore. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Vuçiq: Kam marr vendim që mos t'i vëmë sanksione Rusisë

Vuçiq: Kam marr vendim që mos t'i vëmë sanksione Rusisë

Evropa
ISW: Wagner llogaritet se ka humbur dhjetëra mijëra mercenarë në Bakhmut

ISW: Wagner llogaritet se ka humbur dhjetëra mijëra mercenarë në Bakhmut

Evropa
Bayraktar përfunduan me sukses testimin e tretë të aeroplanëve luftarakë pa pilot

Bayraktar përfunduan me sukses testimin e tretë të aeroplanëve luftarakë pa pilot

Turqia
Mary Trump e lumtur me aktakuzat kundër xhaxhait Donald Trump: Më në fund pak drejtësi për viktimat e tij

Mary Trump e lumtur me aktakuzat kundër xhaxhait Donald Trump: Më në fund pak drejtësi për viktimat e tij

Amerika
Trump nuk do të pranojë marrëveshje për pranimin e fajësisë

Trump nuk do të pranojë marrëveshje për pranimin e fajësisë

Amerika
Ukrainasit shkatërrojnë tankun rus të mbushur plot me ushtarë brenda, po ecnin zvarrë për të ikur nga shpërthimi

Ukrainasit shkatërrojnë tankun rus të mbushur plot me ushtarë brenda, po ecnin zvarrë për të ikur nga shpërthimi

Evropa
Kalo në kategori