LAJMI I FUNDIT:

Dhjetori do të jetë muaj me shumë fenomene dhe aktivitete qiellore (Foto)

Dhjetori do të jetë muaj me shumë fenomene dhe aktivitete qiellore (Foto)
Supermoon Meteors and 7 More Can't-Miss Sky Events in December (Getty) The Beehive Cluster is an open cluster in the constellation Cancer. It is one of the nearest open clusters to the Solar System, and it contains a larger star population than most other nearby clusters.

Dashamirët e yjeve dhe planetëve, kanë mundësi që deri në fund të këtij muaji, t’i shohin disa aktivitete të veçanta.

Reklama

National Geographic raporton se të gjithë njerëzit me njohuri themelore mbi astronominë dhe instrumente të thjeshta, mund të shohin këto fenomene pa problem, transmeton Telegrafi.

Supermoon Meteors and 7 More Can't-Miss Sky Events in December (Getty) Dawn. Crescent moon and Venus in a dark sky as dawn breaks over a lake. The moon is the brighter body. The trees on the horizon have been thrown into sharp silhouette by the spreading glow of the sun.

Fillimisht do të mund të shihet Hëna, së bashku me Marsin dhe Venerën. Këtë mund ta shohim, të nesërmen mbrëma sapo të ketë perënduar dielli.

Statues on the Almudena cathedral and a plane are silhouetted against a Supermoon in Madrid on November 14, 2016. The phenomenon happens when the moon is full at the same time as, or very near, perigee -- its closest point to Earth on an elliptical, monthly orbit. It was the closest to Earth since 1948 at a distance of 356,509 kilometres (221,524 miles), creating what NASA described as "an extra-supermoon". / AFP PHOTO / GERARD JULIENGERARD JULIEN/AFP/Getty Images

Të gjithë ata që e kanë humbur Super Hënën gjatë muajit tetor, mund ta shohin sërish më 14 dhjetor. Hëna do të mund të duket shumë më e madhe se zakonisht dhe më nuk do të shihet e tillë, deri pas vitit 2030.

Supermoon Meteors and 7 More Can't-Miss Sky Events in December (Getty) The Geminid Meteor Shower is arguably the best meteor shower of the year. I stayed up until 3 AM to get the shot here, taken at the Paint Mines in Calhan, Colorado. Minor light pollution from Colorado Springs is seen at bottom left, with 12 meteors in the frame. It was an amazing sight to behold, with meteors flashing in the night sky causing the ground to get lit up.

Më 22 dhjetor do të ketë ‘dush’ meteorësh, kur brenda një ore mund të shohim duke rrenë rreth 15 meteorë.

This image, released Nov. 12, 1996, by the Jet Propulsion Laboratory in Pasadena, Calif., shows Jupiter's ice-covered moon, Europa. The Galileo spacecraft has captured images, released Wednesday, April 9, 1997, of iceberg-like structures and smooth patches on Europa providing the strongest evidence yet that an ocean _ and perhaps life _ lie beneath its frozen surface.

Në të njëjtën natë, Hëna do të paraqitet së bashku me Jupiterin, ky planet do të shfaqet shumë më i madh se që është dukur ndonjëherë. /Telegrafi/


Në trend Fun

Më shumë
Ju keni sy të 'mprehtë' nëse mund të dalloni numrin 725 midis 'fushës' me numrat 775 në vetëm 7 sekonda

Ju keni sy të 'mprehtë' nëse mund të dalloni numrin 725 midis 'fushës' me numrat 775 në vetëm 7 sekonda

Interesante
Ulkonja e zbuluar në Kaliforni është vetëm e dyta në 100 vitet e fundit

Ulkonja e zbuluar në Kaliforni është vetëm e dyta në 100 vitet e fundit

Interesante
Hyri për të vjedhur – hajni në Florida e heq ‘maskën’ e tij për të analizuar plaçkën e tij

Hyri për të vjedhur – hajni në Florida e heq ‘maskën’ e tij për të analizuar plaçkën e tij

Fun
Ushtari ukrainas befason të birin në ditën kur po festonte ditëlindjen

Ushtari ukrainas befason të birin në ditën kur po festonte ditëlindjen

Interesante
Aeroplani i Aeroflot goditet drejtpërdrejt nga rrufeja

Aeroplani i Aeroflot goditet drejtpërdrejt nga rrufeja

Interesante
Presidenti hungarez deshi t’ia puth dorën homologes moldave, ajo e refuzoi – pamjet po bëjnë xhiron e botës

Presidenti hungarez deshi t’ia puth dorën homologes moldave, ajo e refuzoi – pamjet po bëjnë xhiron e botës

Fun
Kalo në kategori