Ushtria izraelite filloi sulmet ajrore në Gaza pas përplasjeve midis ushtarëve të saj dhe protestuesve palestinezë gjatë një demonstrate për të përkujtuar djegien e Xhamisë Al-Aksa të Jeruzalemit 52 vjet më parë.

Në një deklaratë të shtunën vonë, ushtria izraelite tha se goditi katër vende të prodhimit dhe magazinimit të armëve në Gaza që i përkisnin Hamasit, grupit që qeveris enklavën palestineze të rrethuar. Raportohet se njëmbëdhjetë palestinezë u plagosën.

Bastisjet erdhën disa orë pasi ushtarët izraelitë hapën zjarr mbi turmat e palestinezëve të rinj që protestonin në gardhin që ndan Gazën dhe Izraelin, raporton aljazeera.

Ministria palestineze e shëndetësisë tha se dhjetëra njerëz u plagosën, përfshirë një djalë 13-vjeçar palestinez i cili u qëllua në kokë.

“Dyzet e një civilë u plagosën me lëndime të ndryshme”, tha ministria në një deklaratë.

Ushtria izraelite i quajti protestuesit “trazirë” dhe tha se disa ishin përpjekur të ngjiteshin në gardhin kufitar dhe hodhën “pajisje shpërthyese” kundër ushtarëve të saj. /Telegrafi/