0Shares

Henrik Jeppesen, është personi më i ri në botë që i ka vizituar të gjitha 196 shtetet në moshën 27 vjeçare.

Ai e ka thyer rekordin e norvegjezit Gunnar Garofrs, i cili kishte qenë 36 vjeç kur i kishte vizituar të gjitha shtetet e botës, transmeton Telegrafi.

Sidoqoftë, Jeppesen ka përpiluar një listë me dhjetë shtetet më të mira në botë, e të cilën ia vlen ta shikoni.

Afrika Jugore

safrica

“Ky është shteti më i preferuar në botë për shumë arsye. Diversiteti, njerëzit, ushqimi, qytetet, fshatrat, natyra, kafshët etj., janë disa nga arsyet që më bien ndërmend”, ka thënë ai.

Zelanda e Re

Road to Mount Cook

“Me siguri se do e zinte vendin e parë po të mos ishte aq larg. Është një shtet i mahnitshëm dhe i sigurt, në të cilin kam qenë disa herë”

Italia

“Italia është qyteti më i preferuar evropian. Ushqim dhe kulturë fantastike, e veçanërisht më pëlqejnë fshatrat. Mund të kaloni muaj të tërë në Itali dhe gjithmonë do të dëshironi të riktheheni.”

Maldive

MR divers jumping into water from PR boat, Indian Ocean, Maldives.

“Me siguri që është vendi im më i preferuar në botë për t’u relaksuar. Ishujt privat me shtëpitë fantastike dhe uji i mahnitshëm, janë eksperienca të bukura.”

Australia

Ayers Rock, Uluru

“Australia është shtet fantastik dhe një ndër shtetet e mia të preferuara. Sidoqoftë, kostoja për të jetuar aty është shumë e lart.”

Vanuatu

Iririki Island in Vanuatu

“Është një ndër ishujt më të dashur për shkak të njerëzve të shoqërueshëm dhe plazheve të bukura. Ishulli privat Ratua, është vend që nuk bën pa e vizituar.”

Ruanda

Young football players take a break from a training session on March 16, 2014 in the Gikondo neighbourhood of Kigali. Twenty years after the Rwandan genocide ravaged the country, Santos, a football coach here, says "the different ethnic groups play amongst each other, without even thinking about it", something he sees as a sign of progress in country. AFP PHOTO / PHIL MOORE (Photo credit should read PHIL MOORE/AFP/Getty Images)

“Befasia më e madhe në udhëtimet e mia.. Rwanda është e sigurt, drejtohet mirë dhe befasisht ka infrastrukturë të mahnitshme.”

Palau

An aerial view of Palau's Rock Islands in the turquoise waters of the Pacific Ocean.

“Palau është ndër shtetet më të vogla dhe më të sigurta. Plazhet e bukura, natyra dhe ndjenja e veçantë e bën të futet në top  dhjetëshen e preferuar.”

Seychelles

Hawksbill turtle (Eretmochelys imbricata) swimming underwater, Seychelles

“Shtet që dua ta vizitoj prapë, por që është shumë i shtrenjtë dhe çmimet janë të mbivlerësuara. Nëse do të ishte më i lirë, do të gjendej më lart në këtë listë, pasi që është një ndër vendet më të bukura në botë.”

Tajlanda

Rural floating market at Damnoem Saduak, Thailand

“Toka e buzëqeshjeve!  Më pëlqejnë shumë vende të këtij shteti dhe patjetër që do të rikthehem prapë.”

Për fund, Henrik kishte thënë se ka qenë e vështirë t’i zgjedhë vetëm dhjetë shtetet më të mira.

“Shtetet tjera të preferuara janë Suedia, Laosi, Butani, Japonia, Estonia, SHBA etj.”, ka shtuar ai për fund. /Telegrafi/

Të Ngjajshme
Shfaq Komentet (0)