LAJMI I FUNDIT:

Derisa po bëheshin gati për pranverë, një stuhi e rrallë bore goditi një pjesë të Kanadasë

Derisa po bëheshin gati për pranverë, një stuhi e rrallë bore goditi një pjesë të Kanadasë

Një stuhi bore e pranverës pushtoi rajonin perëndimor të Kanadasë, Prairies, si dhe pjesë të provincës Ontario këtë javë, duke mbyllur rrugët, aeroportet dhe shkollat.

Reklama

Reshje bore u raportuan gjithashtu në shtetet amerikane të Dakotës së Veriut dhe Montanës.

Natalie Hasell, një meteorologe në Environment Canada, i tha AFP se ishte “e rrallë” të shihje një ngjarje të tillë moti që binte 30 centimetra borë në prill, kur shumica e kanadezëve po përgatiten për pranverën.

Madje, sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, vetëm dy stuhi dimërore të këtij intensiteti janë regjistruar ndonjëherë rreth kësaj periudhe të vitit në rajon që nga viti 1902.

E fundit e kësaj madhësie, në vitin 1997, goditi provincën Manitoba për tre ditë dhe hyri në librat e historisë si “stuhia e shekullit .”

Air Canada i tha AFP se planifikoi të rifillonte fluturimet të enjten pasi anuloi 21 fluturime për dhe nga Winnipeg një ditë më parë.

Një alarm i motit për Saskatchewan është hequr, por një tjetër është lëshuar për Ontario pasi stuhia u gjurmua se po shkonte drejt lindjes.

Ajo pritet të mbarojë deri të premten në mbrëmje. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Zgjedhje të jashtëzakonshme në Serbi?

Zgjedhje të jashtëzakonshme në Serbi?

Serbia
Djali i Prigozhin mund të marrë kontrollin e Wagner - zbulohen disa

Djali i Prigozhin mund të marrë kontrollin e Wagner - zbulohen disa "detaje të negociatave"

Botë
Dy mesazhe të fuqishme nga SHBA dhe BE për Ukrainën

Dy mesazhe të fuqishme nga SHBA dhe BE për Ukrainën

Botë
Inicialet

Inicialet "SRB" vendosen në ambasadën e Kosovës në Kroaci, reagon deputetja shqiptare Lekaj-Përlaskaj

Kroacia
Një 'adhurues' i Putinit, makinave të shpejta dhe ‘bodybuilding-ut’ – kush është Robert Fico, njeriu që pritet të kthehet në pushtet në Sllovaki?

Një 'adhurues' i Putinit, makinave të shpejta dhe ‘bodybuilding-ut’ – kush është Robert Fico, njeriu që pritet të kthehet në pushtet në Sllovaki?

Evropa
Një snajper ukrainas i quajtur “Fantazma e Bakhmutit” thotë se ka vrarë personalisht 113 rusë – tregon arritjet e tij dhe të njësisë së tij

Një snajper ukrainas i quajtur “Fantazma e Bakhmutit” thotë se ka vrarë personalisht 113 rusë – tregon arritjet e tij dhe të njësisë së tij

Botë
Kalo në kategori