LAJMI I FUNDIT:

​Deputetët e Parlamentit Evropian kërkojnë mbylljen e të ashtuquajturës ‘Qendra Humanitare Serbo-Ruse në Nish’

​Deputetët e Parlamentit Evropian kërkojnë mbylljen e të ashtuquajturës ‘Qendra Humanitare Serbo-Ruse në Nish’

Disa deputetë të Parlamentit Evropian kanë propozuar një Projektrezolutë që kërkon largimin të ashtuquajturës “Qendra Humanitare serbo-ruse në Nish”.

Sipas një njoftimi, propozimi i kërkon nga Serbia që praktikisht ta mbyllë këtë qendër.

“Deputetë të Parlamentit Evropian kanë dorëzuar ndryshimet e Projektrezolutës mbi Serbinë, dhe në mesin e tyre është ajo që i referohet Qendrës ruse në Nish – praktikisht kërkohet largimi i saj”, thuhet në njoftim.

Njohësi i çështjeve të Ballkanit Perëndimor, Janusz Bugajski ka thënë se mos largimi i kësaj qendre të inteligjencës ruse, do të nënkuptonte që Serbia është kundër interesave perëndimore.

“Duke mos e larguar këtë hapësirë të inteligjencës ruse, Serbia tregon se me dëshirë i bashkohet perandorisë anti-perëndimore të Rusisë”, ka shkruar Bugajski në Twitter.

Reklama
Reklama

Kujtojmë se kjo qendër nga Rusia përdoret për qëllime të spiunazhit dhe se nuk ka të bëjë me asgjë humanitare dhe se është “shtet brenda shtetit serb”. /KP/

Në trend Botë

Më shumë
Trumpit pritet t'i ngritet aktakuza, pas

Trumpit pritet t'i ngritet aktakuza, pas "skandalit" me yllin pornografik

Amerika
Aleati i Rusisë paralajmëron Putinin: Mos eja të na vizitosh, do të arrestohesh

Aleati i Rusisë paralajmëron Putinin: Mos eja të na vizitosh, do të arrestohesh

Botë
Rusia po i ofron Koresë së Veriut ushqim në këmbim të municioneve

Rusia po i ofron Koresë së Veriut ushqim në këmbim të municioneve

Evropa
Autoritetet ukrainase: Rusia ka humbur rreth 173 mijë ushtarë, 3610 tanke dhe 306 aeroplanë ushtarakë

Autoritetet ukrainase: Rusia ka humbur rreth 173 mijë ushtarë, 3610 tanke dhe 306 aeroplanë ushtarakë

Evropa
Aeroplanët e dorëzuar nga shteti sllovak tashmë po kryejnë aksione në Ukrainë

Aeroplanët e dorëzuar nga shteti sllovak tashmë po kryejnë aksione në Ukrainë

Evropa
Rrugë të dëmtuara, ndërtesa të rrënuara - skena të tmerrshme nga Bakhmuti

Rrugë të dëmtuara, ndërtesa të rrënuara - skena të tmerrshme nga Bakhmuti

Evropa
Kalo në kategori