Jo vetëm që dentistët zbulojnë sëmundje të mishrave të dhëmbëve ose prishjen e dhëmbëve, ata gjithashtu mund të gjejnë shenja të sëmundjes së Crohnit, kancerit oral dhe problemeve të tjera serioze shëndetësore

Shumica e njerëzve mendojnë vetëm për shëndetin e dhëmbëve kur shkojnë te dentisti. Megjithatë, dentisti juaj e di se shumë probleme shëndetësore mund të ndikojnë në dhëmbët dhe mishrat e dhëmbëve.

Edhe COVID-19 shkakton probleme dentare. Njerëzit mendojnë se ne shikojmë vetëm në dhëmbë”, thotë dentisti Dr Gigi Meinecke, “por ne zakonisht shikojmë të gjitha indet e buta në zgavrën e gojës”, shkruan The Healthy, përcjell Telegrafi.

Kjo qasje mund t’i lejojë dentistët të identifikojnë një sërë gjendjesh befasuese, nga diabeti te sëmundja e refluksit gastroezofageal, ndoshta përpara se ju ose mjeku juaj të jetë i vetëdijshëm se ato ekzistojnë.

Reklama
Reklama

Sëmundjet më të zakonshme që dentisti juaj mund të zbulojë:

Sëmundja Crohn

Dr. Meinecke thotë se ka parë buzë të fryra dhe ulcera në madhësinë e një centimetri në brendësi të faqeve dhe buzëve – një pjesë qendrore e bardhë me një aureolë të kuqe.

Nëse dyshohet për sëmundjen e Crohn, një sëmundje inflamatore e zorrëve që mund të shkaktojë këto simptoma, duhet të bëhet një rëntgen i dhëmbëve për të përjashtuar sëmundjen e mishrave të dhëmbëve dhe dentisti do të pyesë pacientin për historinë e tij mjekësore dhe ilaçet.

“Nëse nuk mund të gjej një shpjegim të arsyeshëm për simptomat, unë do t’i rekomandoj pacientit të vizitojë specialistin,” thotë ajo.

Reklama

Diabeti

“Gjakderdhja e mishrave të dhëmbëve, tërheqja e tyre nga goja, janë simptoma tipike orale të pacientëve me diabet, të cilët kanë më shumë gjasa të kenë sëmundje të mishrave të dhëmbëve”, thotë periodontisti Dr. Sam Morhaim.

Reklama

Megjithatë, shumë nga këto simptoma janë rezultat i higjienës së dobët. Nëse dentisti juaj dyshon për shenja të diabetit, do t’ju rekomandojë që të bëni një test gjaku duke vizituar mjekun tuaj të kujdesit parësor.

Shëndeti oral dhe menaxhimi i diabetit janë të lidhura ngushtë, vëren Dr. Morheim. Pacientët që kujdesen më mirë për dhëmbët dhe mishrat e dhëmbëve mund të kenë kontroll më të mirë të sheqerit në gjak dhe pacientët me kontroll më të mirë të sheqerit në gjak mund të kenë raste më të lehta të sëmundjes së mishrave të dhëmbëve.

Reklama

Kanceri oral

Vizitat e rregullta te dentisti mund të ndihmojnë në zbulimin e shenjave të kancerit oral në fazën më të hershme, kur shkalla e mbijetesës është më shumë se 80 për qind.

Reklama

Kanceri oral manifestohet si lezione të bardha dhe të kuqe, zakonisht në gjuhë, në fund të gojës dhe në indet e qiellzës së butë. Fillimisht, lezionet janë zakonisht pa dhimbje dhe të vështira për t’u zbuluar nga pacienti.

Kërkojini dentistit tuaj t’u kushtojë vëmendje këtyre ndryshimeve, veçanërisht nëse keni faktorë rreziku për sëmundjen, duke përfshirë duhanin, përdorimin e alkoolit dhe ekspozimin ndaj Human papillomavirus (HPV), i njëjti virus që shkakton kancerin e qafës së mitrës.

Reklama

Anemia

Nëse membrana mukoze e zgavrës së gojës është shumë e zbehtë, një nuancë e lehtë rozë, dentistët mund të dyshojnë për anemi, një gjendje në të cilën trupi nuk ka mjaftueshëm qeliza të kuqe të gjakut që qarkullojnë, thotë doktoresha Meinecke.

Gjithashtu, gjuha mund të humbasë strukturën e saj tipike të stampuar dhe të bëhet e lëmuar.

Reklama

GERB

Acidi gastrik që kthehet në ezofag dhe në gojë mund të shpërbëjë smaltin e dhëmbëve dhe të krijojë lezione gërryese pranë pjesës së pasme të gojës.

Ndërsa shumë njerëz që kanë refluks gastroezofageal e njohin atë nga simptomat e pakëndshme të urthit, disa pacientë mund të mos e dinë as që e kanë atë.

Reklama

“Është e zakonshme që pacientët të thonë se kanë probleme me gjumin dhe nuk e dinë pse zgjohen në mes të natës”, thotë Dr. Mayneka.

Ajo këshillon pacientët me simptoma të GERD të marrin në konsideratë frenuesit e pompës së protonit që reduktojnë prodhimin e acidit.

Stresi intensiv

Shumë njerëz shtrëngojnë dhëmbët, një gjendje e njohur si bruksizëm, si përgjigje ndaj stresit, që rezulton në dhëmbë të gërvishtur dhe të konsumuar.

Reklama

Dr Morhaim thotë se shumica e pacientëve e bëjnë këtë gjatë natës ndërsa flenë. Mbrojtja e personalizuar e natës në formën e një splinti të veshur gjatë natës gjatë gjumit mund të ndihmojë në këtë rast.

Reklama

Por është po aq e rëndësishme që të merreni me shkakun, në këtë rast stresin, dhe mënyrat për ta mbajtur atë në minimum.

Osteoporoza

Osteoporoza është e vështirë të zbulohet sepse nuk ka simptoma, që do të thotë se shumica e njerëzve nuk e dinë se e kanë atë derisa të marrin një frakturë kockore ose të bëjnë një test të densitetit të kockave.

Megjithatë, shkuarja në zyrën e dentistit çdo vit mund të jetë pikërisht ajo që u nevojitet kockave tuaja para se të jetë tepër vonë. Dhe humbja e kockave të nofullës zakonisht do të thotë se ka shenja të humbjes së kockave diku tjetër në trup.

Reklama
Reklama

Demenca

Humbja e kujtesës dhe konfuzioni nuk janë të vetmet shenja paralajmëruese të demencës në një fazë të hershme, higjiena e dobët orale është gjithashtu një tregues.

Studiuesit nga Universiteti i Kalifornisë ndoqën afro 5500 qytetarë të moshuar mbi moshën 18 vjeç dhe zbuluan se ata që lanin dhëmbët një herë në ditë ose më pak kishin deri në 65 për qind më shumë gjasa të zhvillonin demencë sesa ata që lanin dhëmbët çdo ditë, të paktën. dy herë.

Artrit rheumatoid

Artriti reumatoid mund të shkaktojë dhimbje dhe ënjtje të kyçeve, por shenjat e hershme të një gjendjeje autoimune mund të shfaqen edhe në gojë, veçanërisht te të rinjtë.

Reklama

Në disa pacientë, ënjtja e nofullës, nofulla e lënduar ose pamundësia për të hapur gojën shumë gjerë mund të jetë një shenjë e hershme e fillimit të artritit reumatoid.

Reklama

Sëmundjet e zemrës

Mishrat e fryrë, të skuqur dhe me gjakderdhje mund të jenë një shenjë paralajmëruese kur bëhet fjalë për sëmundjet e zemrës.

Sëmundja e mishrave të dhëmbëve gjithashtu mund t’ju vërë në rrezik për sëmundje të arterieve koronare dhe sëmundje të zemrës, pasi bakteret mund të udhëtojnë në zemrën tuaj dhe të formojnë mpiksje gjaku ose të krijojnë pllaka në arteriet tuaja, të cilat mund të jenë të dëmshme për rrjedhjen e gjakut në zemër. /Telegrafi/