LAJMI I FUNDIT:

Dënohen gjyqtarët e VAR-it që e dëmtuan Liverpoolin, por dënimi i tyre është shumë qesharak

Dënohen gjyqtarët e VAR-it që e dëmtuan Liverpoolin, por dënimi i tyre është shumë qesharak
Reklama

Gjyqtarët anglezë Darren England dhe Dan Cook, të cilët ishin gjyqtarë të VAR në ndeshjen e Ligës Premier mes Tottenham dhe Liverpool, mësuan dënimin për dëmtimin që i bënë ekipit mysafir.

Englia dhe Cook e anuluan golin e pastër të Liverpoolit në minutën e 34-të me rezultatin 0:0 kur kishte realizuar Luiz Dias.


Mohamed Salah bëri një punë fantastike ndaj Luis Diaz, i cili doli i vetëm përballë Guillermo Vicarit dhe shënoi një gol, por më pas ndihmës gjyqtari ngriti flamurin dhe sinjalizoi pozicion jashtë loje.

Romero dhe Mac Allister përplasen në rrjetet sociale pas skandalit në Londër ku Liverpooli u dëmtua nga VAR
Lexo po ashtu Romero dhe Mac Allister përplasen në rrjetet sociale pas skandalit në Londër ku Liverpooli u dëmtua nga VAR

Gjyqtari kryesor i ndeshjes, Simon Hooper, pas vetëm 40 sekondash bisedë me kolegët e tij në dhomën e VAR-it, luajti në pozicion jashtë loje ndaj sulmuesit të Liverpoolit dhe i anuloi golin e tij, edhe pse me “sy të lirë” dukej se nuk kishte asnjë jashtë loje.

Gabimi ndodhi sepse dhoma e VAR-it mendoi se goli ishte pësuar në fushë dhe pasi kontrolluan, konstatuan se nuk kishte pozicion jashtë loje dhe e njoftuan arbitrin se kishte marrë vendimin e duhur dhe ai automatikisht i qëndroi vendimit të tij që mori në fushë.

Liga Premier pranon gabimin trashanik në dëm të Liverpoolit kur iu anulua goli i rregullt
Lexo po ashtu Liga Premier pranon gabimin trashanik në dëm të Liverpoolit kur iu anulua goli i rregullt

Në fund, Liverpool u mposht me rezultat 2:1, ndërsa England dhe Cook u pezulluan për dy ditë për shkak të mosveprimit të tyre, gjë që mund t’u kushtojë të kuqve titullin.

Organizata e Arbitrave në Premiership (PGMOL) ka njoftuar se England dhe Cook janë përjashtuar nga ndeshja mes Nottingham Forest dhe Brentford që u luajt mbrëmë dhe Fulham – Chelsea që do të luhet sonte.

Nuk ka dyshim se ky dënim është tepër i butë do të zemërojë edhe më shumë drejtuesit dhe tifozët e Liverpoolit të cilët prisnin një pezullim më të gjatë të dyshes së përmendur të gjyqtarëve. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Ish-agjenti i FBI-së përndjek Djokovicin, është në listën e personave me “rrezikshmëri të lartë”

Ish-agjenti i FBI-së përndjek Djokovicin, është në listën e personave me “rrezikshmëri të lartë”

Tenis
Ancelotti i është përgjigjur gazetarit: Po të jap mundësinë të pyesësh diçka tjetër

Ancelotti i është përgjigjur gazetarit: Po të jap mundësinë të pyesësh diçka tjetër

La Liga
Shqipëria në Euro 2024: Dalin detajet se si mund të siguroni një biletë për ndeshjet në Gjermani

Shqipëria në Euro 2024: Dalin detajet se si mund të siguroni një biletë për ndeshjet në Gjermani

Kombëtarja e Shqipërisë
Luis  Enrique zbulon emrin e lojtarit më me ndikim në botë, nuk është Messi apo Mbappe

Luis Enrique zbulon emrin e lojtarit më me ndikim në botë, nuk është Messi apo Mbappe

Ndërkombëtare
Publikohen emrat: Pesë largime në janar nga Chelsea, në mesin e tyre edhe Armando Broja

Publikohen emrat: Pesë largime në janar nga Chelsea, në mesin e tyre edhe Armando Broja

Premier League
Largimi i Messit nga Inter Miami vetëm çështje kohe?

Largimi i Messit nga Inter Miami vetëm çështje kohe?

Ligat tjera
Kalo në kategori