Megjithëse jemi disa muaj larg lëshimit të serisë iPhone 13, tashmë ka pasur shumë thashetheme, duke lënë të kuptohet se çfarë mund të presim nga linja e telefonave inteligjent të Apple 2021. Më poshtë është gjithçka që dimë për iPhone 13 deri më tani.

Data e lëshimit të iPhone 13 mund të jetë 24 shtator 2021.

Apple normalisht zhvillon një ngjarje për iPhone çdo vit në fillim të shtatorit, kështu që mund të presim që iPhone 13 të shpallet rreth asaj kohe.

Sidoqoftë, pasi viti 2020 ishte një vit veçanërisht i vështirë për të gjithë, ngjarja e iPhone u shty për në 13 tetor.

Reklama

Gjithsesi, ne nuk mund të përjashtojmë vonesat në vitin 2021, edhe pse kjo është shumë e vështirë të ndodh, transmeton Telegrafi.

Reklama

Dhe analisti Daniel Ives sugjeroi që linja iPhone 13 është në rrugën e duhur për t’u lëshuar në javën e tretë të shtatorit.

Kjo do të sugjeronte që seria iPhone 13 mund të shpallet diku ndërmjet 13 dhe 17 shtator.

Kohët e fundit, Ives dha data specifike – duke thënë se ngjarja iPhone 13 është planifikuar për 14 shtator dhe data e lëshimit e iPhone 13 do të jetë 24 shtator.

Çmimi dhe memoria e iPhone 13 

Ne e dimë që Apple dëshiron të rrisë prodhimin e iPhone në Indi dhe të zhvendosë rreth 20% të prodhimit të saj jashtë Kinës, por ende nuk do të zbulojmë nëse kjo do të ketë ndikim në çmimin e iPhone të ardhshëm.

Reklama

Tani për tani, nuk ka asgjë për të sugjeruar se duhet të presim një ndryshim të madh në çmimet e iPhone të ardhshëm.

Reklama

Seria iPhone 13 ka të ngjarë të kushtojë afërsisht aq sa seria iPhone 12:

iPhone 13 Mini – 699 dollarë
iPhone 13 – 799 dollarë
iPhone 13 Pro – 999 dollarë
iPhone 13 Pro Max – 1099 dollarë

Sa i përket opsioneve të memories së iPhone 13, ka pasur spekulime se Apple do të dyfishojë kapacitetin e magazinimit nga viti i kaluar 512 GB në 1TB për iPhone 13.

Një rrjedhje tjetër më e fundit tha se të paktën modelet iPhone 13 Pro dhe Max do të kenë një 1TB opsion të memories (1000 gigabajt).

Reklama

Emri i iPhone 13

iPhone 13 apo iPhone 12S?

Është sugjeruar që Apple mund ta quajë iPhone-in e ardhshëm “iPhone 12S” në vend të “iPhone 13”, pasi gjoja telefoni mund të shfaqë vetëm azhurnime të vogla krahasuar me paraardhësin e tij.

Reklama

Numri 13 konsiderohet gjithashtu i pafat në disa vende, të cilat mund të kishin luajtur një rol në shitjen e këtij modeli nga Apple.

Sidoqoftë, aktualisht nuk ka informacion zyrtar për të mbështetur këtë pretendim, kështu që pothuajse me siguri mund të presim që emri i kësaj serie të jetë “iPhone 13”.

Kamera iPhone 13

Sipas analistit Ming-Chi Kuo (përmes MacRumors) kamera ultra me kënd e iPhone 13 do të azhurnohet në f/1.8, 6P (lente me gjashtë elementë) dhe do të shfaqë fokus automatik.

Reklama

Mund të presim që vetë moduli i kamerës nuk do të ndryshojë në mënyrë drastike nga moduli që shihet në iPhone 12 dhe iPhone 11.

Sa i përket kamerave që do të jenë brenda tij – kamera e “zmadhimit” ka të ngjarë të kthehet, krahas kamerës kryesore dhe kamerës ultra-të gjerë të lartpërmendur.

Reklama

Më 9 janar të vitit 2021, një raport i bazuar në informacionin e zinxhirit të furnizimit pretendoi se pritet azhurnimi i kamerës së iPhone 13 dhe një konfigurim i azhurnuar i FaceID.

Përmirësimet në fjalë thuhet se përfshijnë një aparat fotografik “më të ngushtë” TrueDepth, i cili potencialisht mund të nënkuptojë edhe një nivel më të vogël mbi ekranin e iPhone 13.

Reklama

Një raport i mëvonshëm (2 shkurt 2021) nga analistët e Barclays informoi për përmirësimin e madh të kamerës për të gjithë familjen e Apple iPhone 13, duke përmirësuar veçanërisht aftësitë e kamerës me kënd të gjerë. iPhone 13, iPhone 13 Mini, 13 Pro dhe 13 Pro Max mund të kenë një kamerë ultra të gjerë me hapje f/1.8, nga f/2.4 në serinë iPhone 12. Kjo ishte parashikuar më herët edhe nga Kuo, siç u përmend më lart.

Reklama

Ekran iPhone 13

Seritë iPhone 13 ka të ngjarë të shfaqin ekrane fleksibël OLED, në vend të LCD.

Ekzistojnë gjithashtu pritje që ekranet e iPhone 13 të kenë një shpejtësi freskimi 120Hz (e ngjashme me ProMotion në iPad Pro), e cila nuk ishte e pranishme në serinë iPhone 12 për shkak të shqetësimeve për jetëgjatësinë e baterisë.

Reklama

Për modelet iPhone Pro dhe Pro Max, pritet që ekranet të sigurohen nga askush tjetër përveç Samsung.

Në fund të marsit të vitit 2021, ekranet 120Hz LTPO nga Samsung të destinuara për iPhone 13 thuhet se ishin gati të hynin në prodhim, sipas UBI Research, përcjell Telegrafi.

Dhe me të vërtetë në fund të majit, Samsung thuhet se nisi prodhimin e ekranit 120Hz të iPhone 13 Pro. ShfaqjetProMotion do të përdoren në iPhone 13 Pro dhe iPhone 13 Pro Max. Sa i përket iPhone 13 Mini dhe iPhone 13, LG është ai që do të furnizojë Apple me më pak panele premium 60Hz.

Reklama
Reklama

iPhone 13 Mini – ekran 5.4 inç me rezolucion 1080 x 2340 piksel (476 PPI)
iPhone 13 – ekran 6.1 inç me rezolucion 1170 x 2532 piksel (460 PPI)
iPhone 13 Pro – ekran 6.1 inç me rezolucion prej 1170 x 2532 pikselë (460 PPI)
iPhone 13 Pro Max – ekran 6.7 inç me rezolucion 1284 x 2778 piksel (458 PPI)

Bateri e iPhone 13

Analisti i besuar Ming-Chi Kuo tha se Apple ka liruar më shumë hapësirë ​​fizike brenda trupit të iPhone 13 në mënyrë që seria iPhone 13 të ketë bateri më të mëdha. Përveç kësaj, çipi A15 Bionic i iPhone 13 mund të jetë më efikas në energji sesa A14 i iPhone 12, i cili gjithashtu do të shtonte një performancë më të mirë të jetës së baterisë.

Reklama
Reklama

Sipas atyre rrjedhjeve të fundit, madhësitë e baterisë së serisë iPhone 13 do të jenë:

iPhone 13 Mini – 2,406 mAh
iPhone 13 – 3,095 mAh
iPhone 13 Pro – 3,095 mAh
iPhone 13 Pro Max – 4,352 mAh

Për referencë, këto janë madhësitë e baterisë së modeleve të iPhone 12 të vitit të kaluar:

iPhone 12 Mini – 2,227 mAh
iPhone 12 – 2,815 mAh
iPhone 12 Pro – 2,815 mAh
iPhone 12 Pro Max – 3,687 mAh

Karakteristikat dhe softueri i iPhone 13

Është praktikisht e sigurt që iPhone 13 do të ketë mbështetje 5G. Brenda saj, seritë iPhone 13 do të mundësohen nga çipi Apple A15.

Sa i përket softuerit, iPhone 13 do të ekzekutojë iOS 15, i cili do të dalë në treg këtë vjeshtë, ndoshta në shtator, siç ishin shumë versione të mëparshme të iOS. /Telegrafi/

Reklama