LAJMI I FUNDIT:

Dashuria vërtet mund të shërojë një zemër – ‘Hormoni i përqafimit’ riparon qelizat e dëmtuara pas një sulmi në zemër, zbulon studimi

Dashuria vërtet mund të shërojë një zemër – ‘Hormoni i përqafimit’ riparon qelizat e dëmtuara pas një sulmi në zemër, zbulon studimi

Të biesh në dashuri me të vërtetë mund të shërojë një zemër të thyer, sugjeron një studim.

Reklama

Oksitocina prodhohet nga trupi ynë kur ne perqafohemi, bëjmë seks dhe biem në dashuri.

Tani shkencëtarët në Michigan kanë zbuluar se gjithashtu duket se ka aftësinë për të riparuar qelizat në një zemër të lënduar.

Kur dikush pëson një atak në zemër, kardiomiocetet e tij – të cilat e lejojnë atë të tkurret – vdesin në sasi të mëdha. Ato janë qeliza shumë të specializuara dhe nuk mund të rimbushen.

Por studiuesit zbuluan se oksitocina stimulon qelizat burimore në shtresën e jashtme të zemrës, të cilat migrojnë në shtresën e mesme të saj dhe shndërrohen në kardiomiocite.

Gjetjet deri më tani kanë qenë vetëm në ‘peshkun zebra’ dhe qeliza njerëzore në një laborator. Por shpresohet se një ditë hormoni i dashurisë mund të përdoret për të zhvilluar një trajtim.

Autori kryesor i studimit Dr. Aitor Aguirre, një asistent profesor në biologji në Universitetin Shtetëror të Miçiganit, tha: “Këtu tregojmë se oksitocina është në gjendje të aktivizojë mekanizmat e riparimit të zemrës në zemrat e dëmtuara në kulturat e zebrave dhe qelizave njerëzore, duke hapur derën për terapi të reja potenciale për rigjenerimin e zemrës tek njerëzi”.

Kardiomiocetet zakonisht vdesin në një numër të madh pas një sulmi në zemër dhe nuk mund të rimbushen.

Por kërkimet e mëparshme kanë treguar se disa qeliza në shtresën e jashtme të zemrës mund t’i nënshtrohen riprogramimit për t’u bërë kardiomiocete të improvizuara. /Telegrafi/

Në trend Shendetesi

Më shumë
Simptomat më pak të njohura që tregojnë se keni probleme me zorrët

Simptomat më pak të njohura që tregojnë se keni probleme me zorrët

Shëndetësi
Sëmundja që mund ta shënojë fundin e karrierës së Celine Dion

Sëmundja që mund ta shënojë fundin e karrierës së Celine Dion

Shëndetësi Lajme
Për shkak të marramendjes së shpeshtë, një herë marrja e gjakut, pastaj skaneri

Për shkak të marramendjes së shpeshtë, një herë marrja e gjakut, pastaj skaneri

Shëndetësi
Njerëzit të cilëve u është hequr zorra qorre janë në rrezik më të lartë për të zhvilluar sëmundje serioze

Njerëzit të cilëve u është hequr zorra qorre janë në rrezik më të lartë për të zhvilluar sëmundje serioze

Shëndetësi
Një meditim pesëminutësh mund të na ndihmojë të përballemi me stresin

Një meditim pesëminutësh mund të na ndihmojë të përballemi me stresin

Shëndetësi
Klamidia shpesh nuk ka simptoma, por shkakton infertilitet: Ja si mund ta merrni atë, si zbulohet dhe trajtohet

Klamidia shpesh nuk ka simptoma, por shkakton infertilitet: Ja si mund ta merrni atë, si zbulohet dhe trajtohet

Shëndetësi
Kalo në kategori