Danimarka e mbyll me dominim dhe epërsi pjesën e parë ndaj Uellsit

Kombëtarja e Danimarkës e ka mbyllur me epërsi 1-0 pjesën e parë ndaj Uellsit në ndeshjen e vlefshme për 1/8-tën e Euro 2020.

‘Vikingët’ janë treguar më konkret në ndeshjen ndaj britanikëve duke arritur të bëjnë një hap të madh në pjesën e parë drejt kualifikimit në çerekfinale.

Pjesa e parë e ndeshjes u karakterizua me lojë thuajse të barabartë, por ishin vetëm danezët ata që gjeten rrjetën.

Ishte sulmuesi shtatlartë Kasper Dolberg, i cili shënoi një gol të bukur nga distanca në minutën e 27-të për 0-1.

Danezët ishin më të mirë edhe në posedimin e topit, pasi e menaxhuan në 59 për qind të rasteve, për dallim nga 41 për qind e uellsianëve.

Në anën tjetër, Uellsi ishte ekip më agresiv dhe mbylli ndeshjen me dy kartonë të verdhë me Joe Rodon (26’) dhe Kieffer Moore (40’).

Edhe në kompletimin e pasimeve dhe rastet e krijuara, Danimarka ishte më e mirë se Uellsi.

Më poshtë keni statistikat e pjesës së parë:

/Telegrafi/

Ndoshta penalltia më e keqe e ekzekutuar në histori të futbollit - ylli i Osasunas, fytyra tragjike ndaj Valencias

E zbulon njëri nga investitorët arsyen e vërtetë se përse Barcelona e la Messin të largohej drejt PSG-së

Rikthehen fjalët e Jose Mourinhos që i tha për Xabi Alonson pas shpalljes së Leverkusenit kampion