Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në Institutin Kombëtar të Shëndetësisë Publike të Kosovës me metodën RT-PCR dhe në laboratoret private, janë testuar gjithsej 534 mostra të marra nga Shërbimit Spitalor dhe Klinik Universitar dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 141 raste pozitive.

Brenda 24 orëve janë raportuar 6 raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv.

Numri total i rasteve pozitive është 12,981 raste nga 49,277 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 498 raste të vdekjes.

Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 143 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarëve deri më sot është gjithsej 9,085 raste, kurse numri i rasteve aktive është 3,398.

Reklama

Rastet pozitive janë nga Komuna e Prishtinë më 23 raste, Komuna e Pejës më 20 raste, Komuna e Gjakovës më 19 raste, Komuna e Gjilanit më 15 raste, Komuna e Ferizajt më 10 raste, Komuna e Prizrenit më 6 raste, Komuna e Rahovecit më 6 raste, Komuna e Fushë Kosovës më 5 raste, Komuna e Podujevë më 5 raste, Komuna e Kamenicë më 4 raste, Komuna e Klinës më 4 raste, Komuna e Drenasit më 3 raste, Komuna e Kaçanikut më 3 raste, Komuna e Vitisë më 3 raste, Komuna e Vushtrrisë më 3 raste, Komuna e Deçanit më 2 raste, Komuna e Istogut më 2 raste, Komuna e Obiliqit më 2 raste dhe me nga një rast komunat Dragash, Lipjan, Mitrovicë, Shtime, Skenderaj dhe Suharekë. /Telegrafi/

Reklama
Reklama