LAJMI I FUNDIT:

Çokollata jua shton meshkujve epshin seksual

Çokollata jua shton meshkujve epshin seksual

A e dini se çokollata është një afrodiziak i vërtetë?

Po pra, mirë e lexuat! Çokollata përmban kimikale si triptofani, i cili përfshihet në eksitimin seksual, transmeton Telegrafi.


Një kimikal tjetër në çokollatë është phenylethylamine, stimulues i cili lidhet me amfetaminën e cila lirohet në tru kur njerëzit bien në dashuri.

Pra, çokollata i përmban të gjitha gjërat e mira!

Ndër tjerash, përveç se e rritë libidonë te njerëzit, çokollata, sipas hulumtimeve të reja, mund ta përmirësojë edhe performancën e meshkujve në shtrat.

Pasi ishin injektuar me një proteinë e cila gjendet në çokollata, meshkujt kishin raportuar se ndihen më të eksituar për të shikuar filma pornografikë.

Hulumtuesit kanë analizuar proteinën kisspeptin, dhe kanë zbuluar se kjo bën që meshkujt të eksitohen më shumë pasi të hanë çokollatë.

Duke marrë parasysh se problemet psiko-seksuale, siç është epshi i vogël seksual, i prekin një në tre meshkuj, padyshim se ky zbulim mund të jetë hap i rëndësishëm për meshkujt.

Vlen të ceket se ky studim është publikuar në revistën ‘Journal of Clinical Investigation insight’, dhe ka konstatuar se kisspetini e rritë epshin seksual dhe e redukton depresionin. /Telegrafi/

Në trend Shëndetësi

Më shumë
Hernia - shkaqet, trajtimi

Hernia - shkaqet, trajtimi

Shëndetësi
Kalo në kategori