LAJMI I FUNDIT:

Çmimet në Kosovë vazhdojnë të mbesin të larta – këto janë vlerat aktuale për produktet bazike

Çmimet në Kosovë vazhdojnë të mbesin të larta – këto janë vlerat aktuale për produktet bazike

Kosova vazhdon të ballafaqohet me çmimet të larta për produktet bazike. Për muajin e kaluar, vlera e inflacionit ka arritur në rreth 13 për qind.

Reklama

Sipas të dhënave të Agjencisë së Statistikave, aktualisht një pako vezë kushton 3.88 euro, një litër vaj ushqimor është 2.45 dhe pesë kilogramë sheqer janë 5.86 euro, shkruan Telegrafi.

Një pako oriz kushton 1.26 euro, kurse makaronat blihen me 0.94 euro dhe mielli prej 5 kilogramësh me 3.83 euro.

Një litër qumësht tregtohet me 1.21 euro, 800 gramë gjizë kushtojnë 2.73 euro dhe djathi me 6.01 euro.

Çmimet aktuale për 16 tetor 2022 | Burimi: ASK

Aktualisht çmimi i naftës është 1.78, derisa benzina 1.41 euro.

Derisa, produkti i vetëm që ka pësuar ndryshim të çmimit nga 11 tetorit është çaji, që kushtonte 7.99 euro, kurse aktualisht është 10.06 euro.

Për sa i përket ngrohjes, një metër kub dru ahu kushton 50 euro, ndërsa ai i bungut tregtohet me 67.33 euro. /Telegrafi/

Në trend Ekonomi

Më shumë
TECHTONIC në Prishtinë: Hapet zinxhiri i dyqaneve të pajisjeve të teknologjisë

TECHTONIC në Prishtinë: Hapet zinxhiri i dyqaneve të pajisjeve të teknologjisë

Techtonic
Tri dekada plot sukses dhe arritje për Alba qeramika

Tri dekada plot sukses dhe arritje për Alba qeramika

Albaqeramika
Pse fluturimet drejt dhe nga Gjermania janë kaq të shtrenjta?

Pse fluturimet drejt dhe nga Gjermania janë kaq të shtrenjta?

Ekonomi
Merr udhëtimin që meriton me Prime Travel

Merr udhëtimin që meriton me Prime Travel

Prime Travel
Ja pse Kontura Profiles bën linjën më të sigurt të prodhimit – bashkëpunimi me një ndër prodhuesit më të njohur italian

Ja pse Kontura Profiles bën linjën më të sigurt të prodhimit – bashkëpunimi me një ndër prodhuesit më të njohur italian

Kontura Profiles
Përjetoni qetësinë malore dhe shijoni vilat luksoze “Two Friends” duke u bërë njëri nga pronarët e tyre

Përjetoni qetësinë malore dhe shijoni vilat luksoze “Two Friends” duke u bërë njëri nga pronarët e tyre

Two Friends
Kalo në kategori