LAJMI I FUNDIT:

Cili aktivitet djeg më shumë kalori – noti, vrapimi apo çiklizmi?

Cili aktivitet djeg më shumë kalori – noti, vrapimi apo çiklizmi?

Trajnimi aerobi kërkon më shumë konsum të oksigjenit dhe ndihmon në ruajtjen e shëndetit të zemrës

Kur bëhet fjalë për zgjedhjen e ushtrimeve aerobie më efektive për djegien e kalorive në vetëm 30 minuta, dallohen tri ushtrime – vrapimi, çiklizmi dhe noti.

Secili prej këtyre aktiviteteve ka avantazhe unike dhe fituesi përfundimtar varet nga një sërë faktorësh, duke përfshirë preferencat individuale, nivelet e kondicionit dhe qëllimet, shkruan “Newsbeast”, transmeton Telegrafi.

Vrapimi

Vrapimi është një ushtrim kardiovaskular klasik dhe i thjeshtë që nuk kërkon pajisje speciale. Kur vraponi, ju angazhoni grupe të shumta muskujsh, duke përfshirë këmbët dhe pjesën e sipërme të trupit, duke e bërë atë një stërvitje të shkëlqyer për të gjithë trupin. Natyra me intensitet të lartë e vrapimit çon në një djegie më të lartë të kalorive në minutë në krahasim me ushtrimet me intensitet të ulët.

Mesatarisht, ju mund të digjni 240 deri në 355 kalori gjatë një vrapimi gjysmë ore me një ritëm të moderuar, në varësi të faktorëve të tillë si pesha e trupit dhe shpejtësia e vrapimit.

Përveç kësaj, vrapimi rrit rrahjet e zemrës dhe përshpejton metabolizmin, gjë që çon në një djegie të përhershme të kalorive edhe pas përfundimit të stërvitjes.

Çiklizmi

Ngasja e biçikletës është një ushtrim i këndshëm, veçanërisht për kyçet. Kryesisht synon muskujt e pjesës së poshtme të trupit, duke përfshirë kuadricepsin, tetivat dhe muskulin gluteus. Edhe pse çiklizmi nuk djeg aq shumë kalori në minutë sa vrapimi, është një stërvitje e shkëlqyer kardiovaskulare.

Gjatë një xhirimi 30-minutësh me biçikletë me një ritëm të moderuar, mund të digjni 210 deri në 315 kalori, në varësi të faktorëve të tillë si rezistenca dhe shpejtësia. Çiklizmi është i aksesueshëm për njerëzit e të gjitha niveleve të fitnesit dhe mund të modifikohet lehtësisht për t’iu përshtatur nevojave individuale.

Noti

Noti është një ushtrim për të gjithë trupin dhe ju lejon të digjni kalori pa asnjë ndikim në kyçet tuaja. Përpjekja e vazhdueshme e nevojshme për të lëvizur nëpër ujë rrit shpenzimin total të energjisë gjatë një seance noti.

Gjatë notit 30-minutësh me një ritëm të moderuar, mund të digjni diku nga 180 deri në 266 kalori, në varësi të faktorëve të tillë si zgjedhja juaj e stilit dhe intensitetit të notit. /Telegrafi/

Në trend Shëndetësi

Më shumë
Arti i kompromisit në çift

Arti i kompromisit në çift

Kalo në kategori