LAJMI I FUNDIT:

Chrome me përditësimin e ri mbron më shumë ueb-faqet

Chrome me përditësimin e ri mbron më shumë ueb-faqet

Shfletimi i Sigurt i përmirësuar, një veçori e Chrome e cila ofron mundësinë që të shpërndajë URL-të e faqeve me Google duke e ndihmuar atë që të mbajë një bazë të dhënash të faqeve që janë potencialisht të rrezikshme po vjen tek aplikacioni i Google Chrome në sistemin operativ iOS.

Reklama

Kështu bëri të ditur kompania Google, sipas së cilës, kjo veçori vjen si një pjesë e përditësimeve të shfletuesit online.

Kjo veçori më herët ishte pjesë e versioneve të Chrome në Android dhe Desktop, por që tani Google thotë se kjo veçori do të vije si pjesë e përditësimit të ri të iOS për iPhone dhe iPad, shkruan The Verge.

Krahas përmirësimit të sigurisë, Chrome thotë se do ta përmirësojë edhe veçorinë e integruar të përkthimit të shfletuesit në iOS, transmeton Telegrafi.

Një model i përmirësuar i identifikimit të gjuhës do të ketë mundësinë që të njohë më mirë një gjuhë tjetër kur e viziton një faqe që ka gjuhë të huaj, e që ka nevojë që të përkthehet automatikisht në mënyrëqë ti të kuptosh atë se çfarë shkruhet aty, raporton theverge.

Ka gjithashtu ndryshime edhe tek pjesa e përdoruesve. Chrome Actions, po vjen tek iOS, pasi që më parë ishte veçori vetëm tek Android dhe Desktop.

Faqja startuese e Chrome gjithashtu po përditësohet, duke i ofruar përparësi fillimit të një kërkimi të ri ose qasjen në faqet më shpesh të vizituara, përveç shfaqjes së skedave më shpesh të frekuentuara në rast se nuk e keni përdorur aplikacionin për një kohë të caktuar.

E më në fund Google e sjell edhe veçorinë e cila mundëson që Chrome të shkruajë automatikisht fjalëkalimet që ju i ruani, jo vetëm në shfletues por në të gjitha aplikacionet e telefonit. /Telegrafi/

Në trend Teknologji

Më shumë
WhatsApp prezanton funksionin e ndarjes së ekranit gjatë video telefonatave

WhatsApp prezanton funksionin e ndarjes së ekranit gjatë video telefonatave

Teknologji
Telefoni juaj celular ra në ujë? Ekspertët thonë se kjo mund të ndihmojë (jo orizi)

Telefoni juaj celular ra në ujë? Ekspertët thonë se kjo mund të ndihmojë (jo orizi)

Teknologji
Google ka penalizuar gjuhën shqipe nga platformat Google Ads dhe Adsense, iniciuesi i peticionit tregon se çka po humbin bizneset dhe mediat në trevat shqiptare

Google ka penalizuar gjuhën shqipe nga platformat Google Ads dhe Adsense, iniciuesi i peticionit tregon se çka po humbin bizneset dhe mediat në trevat shqiptare

Muhamet Hajrullahu
Inteligjenca Artificiale paraqet

Inteligjenca Artificiale paraqet "rrezik ekzistencial", thotë ish-CEO i Google, Eric Schmidt

Teknologji
Prodhuesi i çipave Nvidia pritet të arrijë vlerën e tregut prej 1 trilion dollarësh

Prodhuesi i çipave Nvidia pritet të arrijë vlerën e tregut prej 1 trilion dollarësh

Teknologji
Edhe një tjetër analist konfirmon se modelet iPhone 16 Pro do të kenë ekrane më të mëdha

Edhe një tjetër analist konfirmon se modelet iPhone 16 Pro do të kenë ekrane më të mëdha

Teknologji
Kalo në kategori