Çdo vit, një vëmendje e madhe i kushtohet se kush do të jetë nikoqir i çmimeve të Akademisë. Zakonisht, ai person (ose grup njerëzish).

Reklama

Por, tashmë ka një emër që krijon pak bujë si një nikoqir i mundshëm i 2023-ës, i cili do ta bënte të pamundur të harrohet ceremonia e vitit të ardhshëm dhe bëhet fjalë për Chris Rock.

Duke folur për Deadline, Presidenti i Entertainment i ABC, Craig Erwich, tha se atij do t’i pëlqente ideja e mundësisë që Rock të rikthehej si nikoqir.

Foto: Shutterstock

Tani, siç e dimë të gjithë, Rock ishte pjesë e momentit të veçantë përcaktues të ceremonisë së vitit 2022, kur Will Smith e goditi në fytyrë pasi bëri një shaka për flokët e Jada Pinkett Smith.

Reklama
Reklama

“Vlerësimi im për Oscars ishte se ishte vërtet një vit i suksesshëm për shfaqjen. Natyrisht që kishte shumë polemika, të cilat lanë në hije shumë gjëra pozitive në lidhje me shfaqjen, por unë isha vërtet i kënaqur me programin”, tha Erwich për Deadline.

“Edhe para atij momenti shumë fatkeq, shfaqja filloi vit pas viti dhe ne u kthyem në mënyrë të madhe”.

Foto: Getty Images

Rock, 57 vjeç, ishte nikoqir i çmimeve të Akademisë në 2005 dhe 2016, të dyja deri në rezultate përçarëse pas disa monologëve të diskutueshëm famëkeq.

Performanca e fundit u bë temë bisede pas goditjes së tij me shuplakë, kur një shaka që ai bëri për Pinkett Smith dhe bojkotin e saj ndaj Oscars qarkulloi gjerësisht në internet.

Reklama
Chris Rock: Mund t’iu besoni të gjitha grave përveç Amber Heard Chris Rock: Mund t’iu besoni të gjitha grave përveç Amber Heard
Reklama

Vlerësimet e Oscars u rritën pak në vitin 2022, deri në 16.6 milionë shikues, por kjo është ende dukshëm më e ulët në krahasim të atyre para pandemisë pasi shfaqja e 2020-ës kishte 23.6 milionë shikues.

Duke pasur parasysh sasinë marramendëse të vëmendjes së mediave sociale dhe lajmeve që tërhoqi shuplaka e Smithit, duket si një garanci virtuale që nëse Rock do të ishte nikoqir një numër i madh njerëzish do ta shikonin – të paktën për të kapur monologun e tij të hapjes.

Foto: Getty

Shitjet e biletave të Rockut u rritën ndjeshëm pas shuplakës dhe ai ka trajtuar atë që ndodhi në skenë disa herë, përfshirë me Dave Chappelle pasi dikush u përpoq të sulmonte Chappelle në Hollywood Bowl.

Reklama
Reklama

“A ishte ai Will Smith?”, Rock bëri shaka pas sulmit.

Ndërsa performonte në Londër më 12 maj, Rock iu referua përsëri incidentit. “Unë jam mirë, nëse dikush po pyeste. Më është rikthyer pjesa më e madhe e dëgjimit.

“Njerëzit presin që unë të flas për budallallëqet, nuk do të flas për këtë tani, do ta arrij atje përfundimisht, në Netflix”, tha ai.

Çmimet e 95-ta të Akademisë do të zhvillohen më 12 mars 2023. Amy Schumer, Wanda Sykes dhe Regina Hall u shpallën si nikoqir në mes të shkurtit, ndërsa mbetet të shihet nëse edhe Rocku do të përfshihet. /Telegrafi/