0Shares

Përbërësit (për 6 persona)

400g Exquisa krem djathi, me jogurt (14% yndyrë)

500g Quark natyral

125g drithëra tërshërë

50g badema

60g gjalpë

50g sheqer

2 lugë çaji mjaltë

9 fletë xhelatinë

1 limon

100g sheqer pluhur

1 pako sheqer vanilje

150g – 200g kajsi

150g marmelatë kajsie

Përgatitja

Pjekni drithërat me yndyrë të ulët në tigan. Përzijeni në gjalpë, sheqer, mjaltë dhe badema, vazhdoni ta përzini deri sa të karamelizohet. Vendosni përgatitjen e drithërave të përziera në tepsi të lyer në formë të rrumbullakët (26 cm diametër) dhe përhapeni me lugë të lagur. Lëreni të ftohet.

Vendoseni xhelatinën në ujë të ftohtë. Përzijeni Exquisa krem djathi me Exquisa quark krem natyral, sheqer pluhur dhe sheqer vanilje deri sa të bashkohet masa. Shtoni pak lëvore te grirë limoni dhe lëng limoni (nga 1 limon) në përzierjen e Krem djathit dhe Quark-ut.

Shtrydhni xhelatinën dhe shpërndajeni në një tenxhere me nxehtësi të ulët dhe përzijeni me përgatitjen e krem djathit quark. Vendoseni përgatitjen e gatshme krem djathin Quark mbi pjesën e ftohur në tepsi në të rrumbullakët dhe lëreni të ftohet gjatë natës.

Recetë e shijshme, freskuese dhe e përkryer për ditët e ngrohta të verës.

Të Ngjajshme
Shfaq Komentet (0)