LAJMI I FUNDIT:

Çfarë është afazia, çrregullimi nga i cili vuan Bruce Willis?

Çfarë është afazia, çrregullimi nga i cili vuan Bruce Willis?

Familja e Bruce Willis njoftoi tërheqjen e aktorit për shkak të një sëmundjeje të quajtur afazia.

Lajmin e ka bërë të ditur një postim në Instagram nga Rumer Willis , vajza e aktorit.


“Për mbështetësit e mrekullueshëm të Bruce, si familje, ne donim të ndajmë se Bruce ynë i dashur ka përjetuar disa probleme shëndetësore dhe së fundmi është diagnostikuar me afazi, e cila po ndikon në aftësitë e tij njohëse. Si rezultat i kësaj dhe me shumë konsideratë Bruce po largohet nga karriera që ka kaq shumë kuptim për të. Kjo është një kohë vërtet sfiduese për familjen tonë dhe ne jemi kaq mirënjohës për dashurinë, dhembshurinë dhe mbështetjen tuaj të vazhdueshme. Ne po e kalojmë këtë si një familje e bashkuar dhe e fortë, dhe kemi dashur të njoftojmë fansat e tij sepse e dimë se sa shumë do të thotë ai për ju, ashtu siç ju për të”, thuhet në deklaratë.

View this post on Instagram

A post shared by Rumer Willis (@rumerwillis)


Çfarë është afazia?

Instituti Kombëtar për Shurdhimin dhe Çrregullimet e tjera të Komunikimit e përkufizon afazinë si një çrregullim që rezulton nga dëmtimi i pjesëve të trurit që janë përgjegjëse për gjuhën.

Për shumicën e njerëzve, këto zona janë në anën e majtë të trurit. Afazia zakonisht ndodh papritur , shpesh pas një goditjeje ose dëmtimi në kokë , por gjithashtu mund të zhvillohet ngadalë, si rezultat i një tumori të trurit ose i një sëmundjeje neurologjike progresive.

Çrregullimi dëmton shprehjen dhe të kuptuarit e gjuhës, si dhe leximin dhe shkrimin. Afazia mund të shoqërohet me çrregullime të të folurit, të tilla si disartria ose apraksia e të folurit, të cilat gjithashtu vijnë nga dëmtimi i trurit.

Bruce Willis largohet nga aktrimi pas problemeve me shëndetin - diagnostikohet me sëmundjen e afazisë
Lexo po ashtu Bruce Willis largohet nga aktrimi pas problemeve me shëndetin - diagnostikohet me sëmundjen e afazisë

Shumica e njerëzve që kanë afazi janë të moshës së mesme ose më të vjetër, por kushdo mund ta përjetoj atë, përfshirë fëmijët e vegjël.

Sa lloje të afazisë ekzistojnë?

Ekzistojnë dy kategori të gjera të afazisë: rrjedhshme dhe jo e rrjedhshme . Megjithatë, ka disa lloje brenda këtyre grupeve.

Çfarë është alopecia areata, çrregullimi auto-imun nga i cili vuan Jada Pinkett Smith?
Lexo po ashtu Çfarë është alopecia areata, çrregullimi auto-imun nga i cili vuan Jada Pinkett Smith?

Afazia e Wernicke

Dëmtimi i lobit të përkohshëm të trurit mund të rezultojë në afazinë e Wernicke, lloji më i zakonshëm i afazisë rrjedhëse. Njerëzit me afazinë e Wernicke mund të flasin me fjali të gjata dhe të plota që nuk kanë kuptim, duke shtuar fjalë të panevojshme dhe madje duke krijuar fjalë të sajuara.

Afazia e Brokës

Lloji më i zakonshëm i afazisë jo rrjedhëse është afazia e Brokës. Njerëzit me afazinë e Brokës kanë dëmtime që prekin kryesisht lobin frontal të trurit. Ata shpesh kanë dobësi në anën e djathtë ose paralizë të krahut dhe këmbës, sepse lobi frontal është gjithashtu i rëndësishëm për lëvizjet motorike.

Bruce Willis realizoi mbi 15 filma brenda dy vitesh përpara se të tërhiqet nga aktrimi
Lexo po ashtu Bruce Willis realizoi mbi 15 filma brenda dy vitesh përpara se të tërhiqet nga aktrimi

Ata mund ta kuptojnë fjalimin dhe dinë se çfarë duan të thonë, por shpesh flasin me fraza të shkurtra që prodhohen me shumë përpjekje. /Telegrafi/