LAJMI I FUNDIT:

Çfarë duhet të bëni që fëmija të pranojë partnerin tuaj të ri pas divorcit

Çfarë duhet të bëni që fëmija të pranojë partnerin tuaj të ri pas divorcit

Mos e detyroni asgjë – ja çfarë duhet t’i tregoni atij

Kur prindërit divorcohen, mund të jetë e vështirë për fëmijën të pranojë që nëna ose babai i tyre po takohen me një person tjetër.

Kjo është një kohë sfiduese për të gjithë familjen dhe ka shumë gjëra për t’u marrë parasysh kur është koha për të prezantuar fëmijën tuaj me partnerin e ri.


Ja cilat janë gjërat që nënat dhe baballarët duhet t’i kushtojnë vëmendje të veçantë:

1. Kuptoni ndjenjat e fëmijës tuaj

Fëmija juaj mund të ndiejë një sërë emocionesh kur jeni në një marrëdhënie të re pas divorcit. Fëmija mund të ndihet i lënduar, xheloz, i zemëruar ose i mërzitur. Është e rëndësishme që të kuptoni se si ndihet fëmija juaj dhe të flisni me të për këtë gjë.

Nëse fëmija juaj e ka të vështirë të përshtatet, biseda me një terapist ose këshilltar mund të ndihmojë, transmeton Telegrafi.

2. Respektoni ndjenjat e fëmijës tuaj

Është e rëndësishme të respektoni ndjenjat e fëmijës tuaj pas divorcit, por edhe kur filloni një marrëdhënie të re. Mos i detyroni të takojnë partnerin tuaj të ri, nëse nuk janë gati. Lëreni të marrë kohë për ta njohur personin ashtu siç dëshiron vetë fëmija.

Ju gjithashtu mund të përpiqeni të përfshini fëmijën tuaj në marrëdhënie duke bërë gjëra së bashku si familje. Kjo mund ta ndihmojë fëmijën të ndihet më rehat në këtë situatë.

3. Bëni gjithçka ngadalë

Kjo do t’u japë atyre kohë për t’u përshtatur me idenë se babai i tyre është në një marrëdhënie të re dhe do t’i lejojë ata të krijojnë marrëdhënien e tyre me partnerin e ri me ritmin e tyre. Përveç kësaj, është e rëndësishme të jeni të ndjeshëm ndaj ndjenjave të fëmijës dhe të dëgjoni të gjitha shqetësimet e tij. Detyrimi i tyre për të kaluar kohë me partnerin ose të fejuarin tuaj të ri mund të jetë i dëmshëm dhe vetëm sa do ta bëjë situatën më të pakëndshme. Në vend të kësaj, përpiquni ta prezantoni fëmijën tuaj me një partner të ri gradualisht. Filloni, për shembull, duke i çuar në darkë ose duke bërë një skarë së bashku.

Merrni parasysh ta lejoni fëmijën të takojë partnerin/partneren si mik/shoqe dhe shpjegoni se ai/ajo nuk do ta zëvendësojë nënën/babanë e tij/saj. Jini të kuptueshëm nëse fëmija juaj ka nevojë për pak kohë për t’u përshtatur. Ata kanë kaluar shumë dhe është e rëndësishme të mos nxitoni me ta. Të ndihmosh fëmijën të pranojë një marrëdhënie të re është një proces që kërkon kohë dhe durim, por mund të jetë një përvojë shpërblyese për të gjithë të përfshirë. Me pak mirëkuptim dhe përpjekje, ju mund ta ndihmoni fëmijën të përshtatet me këtë kapitull të ri në jetën e tij.

4. Zgjidhni fjalët e duhura

Ka shumë burime për t’ju ndihmuar me këtë proces. Disa fjali që mund të ndihmojnë:

▪ E di që është e vështirë të shohësh mamin/babin me dikë të ri, por prapë të dua më së shumti.
▪ Jemi ende një familje, edhe pse tani gjërat janë ndryshe.
▪ Është në rregull të kesh frikë / trishtim / zemërim për këtë. Le të flasim për të.
Nëse keni nevojë për më shumë ndihmë, merrni parasysh të flisni me një terapist ose këshillues. Ata mund të ofrojnë mbështetje dhe udhëzime shtesë.

A duhet t'i shpjegoj fëmijës për divorcin e prindërve të mi?
Lexo po ashtu A duhet t'i shpjegoj fëmijës për divorcin e prindërve të mi?

5. Mos e detyroni fëmijën tuaj

Lërini gjërat të zhvillohen me ritmin e tyre dhe jini të kuptueshëm nëse fëmija ka nevojë për pak kohë për t’u përshtatur. Me pak durim dhe përpjekje, mund ta ndihmoni fëmijën të pranojë marrëdhënien e re. Është e natyrshme të dëshironi që fëmijët ta pranojnë dhe ta duan partnerin tuaj të ri, por është e rëndësishme të mbani mend se mund të duhet pak kohë që ata të përshtaten. Duke i detyruar ata të kalojnë kohë me partnerin tuaj të ri ose duke i inkurajuar ata të tregojnë dashuri përpara se të jenë gati, mund të krijojë tension dhe zemërim.

Në vend të kësaj, përpiquni t’i merrni gjërat ngadalë dhe lërini fëmijët të interesohen për idenë e të pasurit një person të ri në jetën e tyre. Në fund të fundit, vendimi nëse dhe si ta pranojnë partnerin tuaj të ri varet nga ata, ndaj jepini hapësirën që u nevojitet për të marrë vendimet e tyre.

Depositphotos

6. Lërini të vendosin ritmin e tyre

Fëmijët shpesh ndihen sikur nuk kanë kontroll mbi jetën e tyre pas një divorci. Ata mund të ndihen sikur duhet të zgjedhin midis prindërve të tyre ose se duhet të mbajnë anën. Lejimi i tyre për të vendosur ritmin për të njohur partnerin tuaj të ri mund t’i ndihmojë ata të ndihen sikur kanë njëfarë kontrolli mbi situatën. Nëse ata nuk janë ende gati për të takuar partnerin tuaj të ri, kjo është në rregull. Mund të provoni përsëri më vonë kur ata të ndihen më rehat.

Si ndihet një fëmijë për shkak të divorcit të prindërve...
Lexo po ashtu Si ndihet një fëmijë për shkak të divorcit të prindërve...

7. Komunikoni me fëmijën tuaj

Sigurohuni që t’i mbani linjat e komunikimit të hapura me fëmijët. Kjo do t’u japë atyre një mundësi për të shprehur çdo shqetësim ose frikë që mund të kenë për situatën. Mund t’ju ndihmojë gjithashtu të kuptoni se si ndihen dhe çfarë kanë nevojë nga ju. Nëse nuk jeni i sigurt se si ta filloni bisedën, provoni të thoni diçka të tillë si: “E di që është e vështirë për ty. A mund të më thuash se si ndihesh?” Pastaj thjesht dëgjoni dhe jini aty për ta. Ata mund të mos duan të flasin në fillim, por është e rëndësishme t’i njoftoni se jeni në dispozicion nëse kanë nevojë për ndihmë.

Është e rëndësishme të mbani mend se çdo fëmijë është i ndryshëm dhe do të reagojë ndryshe ndaj një marrëdhënieje të re. Disa fëmijë mund të kenë nevojë për më shumë kohë për t’u ngrohur me idenë, ndërsa të tjerët mund ta përqafojnë menjëherë atë. Kur mësoni se si ta ndihmoni fëmijën të pranojë një marrëdhënie të re, është e rëndësishme të jeni të durueshëm. Procesi mund të marrë pak kohë. Nëse keni nevojë për ndihmë, kontaktoni ekspertë, psikologë, pedagogë, këshilltarë familjarë. /Telegrafi/

Në trend Femra

Më shumë
Trendi i ri në TikTok, vendosni bronzer në vend të korrektorit - mund t'ju duket e çuditshme por rezultati do t'ju habisë

Trendi i ri në TikTok, vendosni bronzer në vend të korrektorit - mund t'ju duket e çuditshme por rezultati do t'ju habisë

Femra
I keni shkulur më shumë seç duhet vetullat dhe doni t'i rinovoni ato? Ndiqni këta tre hapa

I keni shkulur më shumë seç duhet vetullat dhe doni t'i rinovoni ato? Ndiqni këta tre hapa

Këshilla Estetike
Gjithë ç’duhet të dini për gjakun në ngjyrë kafe gjatë periodave

Gjithë ç’duhet të dini për gjakun në ngjyrë kafe gjatë periodave

Modeli i flokëve të saj u shpall më i miri në Instagram nga “Vogue”: Si të arrini një dukje verore

Modeli i flokëve të saj u shpall më i miri në Instagram nga “Vogue”: Si të arrini një dukje verore

Flokë dhe stil
Jennifer Lopez tregoi se si të mbathni sandale japoneze me rripa këtë verë

Jennifer Lopez tregoi se si të mbathni sandale japoneze me rripa këtë verë

Moda
Pesë arsyet pse keni kruarje të vazhdueshme vagjinale

Pesë arsyet pse keni kruarje të vazhdueshme vagjinale

Kalo në kategori