Danezi Espen Andersen Braathen është akuzuar për vrasjet dhe do të vlerësohet nga ekspertë të psikiatrisë mjeko -ligjore. Katër gra dhe një burrë u vranë gjatë aksionit në Kongsberg, dhe një oficer policie ishte mes tre të tjerëve të plagosur.

Espen Andersen Braathen është akuzuar për pesë vrasje pasi sulmoi viktimat me hark dhe shigjeta në një qytet norvegjez.

Autoritetet thonë se incidenti i së mërkurës në Kongsberg – rreth 55 kilometra në jugperëndim të Oslos – “duket se është një akt terrorizmi” i cili kishte në shënjestër njerëz “krejtësisht të rastit”.

Por, çfarë dimë deri më tani për vrasësin e dyshuar 37-vjeçar, për të cilin prokurorët thonë se e ka pranuar krimin, raporton skynews.

Reklama
Njeriu që dyshohet se vrau pesë persona me hark dhe shigjeta në Norvegji ishte ‘vizituar nga policia’ një vit më parë Njeriu që dyshohet se vrau pesë persona me hark dhe shigjeta në Norvegji ishte ‘vizituar nga policia’ një vit më parë

Braathen është një qytetar danez, por ka jetuar në Kongsberg pothuajse gjatë gjithë jetës së tij, transmeton Telegrafi.

Reklama

Policia tha se i dyshuari ishte dënuar disa herë në të kaluarën dhe konfirmoi se ishte konvertuar në Islam.

Atij iu dha një urdhër ndalimi për gjashtë muaj kundër dy anëtarëve të familjes vitin e kaluar – që besohet se janë prindërit e tij – pasi refuzoi të linte shtëpinë e tyre dhe kërcënoi se do të vriste njërin prej tyre.

Braathen la një revole Colt në divan dhe policia besonte se kishte rrezik që ai të mund t’i dëmtonte ata, raportoi transmetuesi norvegjez NRK.

Reklama

Ai u dënua për vjedhje dhe posedim kanabisi në vitin 2012 gjersa shefi i policisë rajonale, Ole Bredrup Saeverud tha se oficerët kishin kontakte paraprake me të për shqetësimet se ai po radikalizohej.

Një i njohur i Braathen i tha NRK se vrasësi i dyshuar kishte vuajtur prej kohësh probleme serioze të shëndetit mendor dhe autoritetet thonë se ai tani do të vlerësohet nga ekspertë të psikiatrisë mjeko -ligjore.

Reklama

Në muajin dhjetor të vitit 2017, një mik i shqetësuar gjithashtu tregoi video që Braathen kishte vënë në internet, raportoi gazeta Aftenposten.

Zbulohet emri dhe fytyra e njeriut të arrestuar, i dyshuar për sulmin me hark dhe shigjeta në Norvegji Zbulohet emri dhe fytyra e njeriut të arrestuar, i dyshuar për sulmin me hark dhe shigjeta në Norvegji

Duke parë në kamerë, ai tha se kishte konfirmuar se ishte mysliman dhe e përshkroi veten si një “lajmëtar” me një “paralajmërim”, duke shtuar se “koha ka ardhur”.

Reklama

Miku tha se Braathen ishte një “bombë me kohë” e cila ndryshoi në adoleshencën e tij të vonë dhe u bë më shumë një vetmues që i largoi njerëzit larg.

Ai kishte “aq shumë dhimbje sa diçka duhej të ndodhte”, tha shoku për gazetën.

Fqinjët gjithashtu i thanë Aftenposten se kishin parë Braathen duke bërë ushtrime “brutale” të arteve marciale në kopshtin e tij dhe duke stërvitur me armë të përshkruara si “një shkop ose shkop”.

Reklama

Njëri tha se policia kishte qenë në shtëpinë e Braathen disa herë verën e kaluar, me fotografitë e qarkulluara në një bisedë në grup që thuhej se tregonin oficerët me helmeta në kopshtin e tij.

Reklama

Policia thotë se ata besojnë se i dyshuari shënjestroi njerëz rastësisht në sulm – në një supermarket Co -op dhe vende të tjera në Kongsberg – para se të arrestohej në rrugë.

Policia po e trajton sulmin me hark dhe shigjetë në Norvegji si terrorizëm Policia po e trajton sulmin me hark dhe shigjetë në Norvegji si terrorizëm

Katër gra dhe një burrë, të gjithë të moshës 50-70 vjeç, u vranë dhe tre të tjerë u plagosën. Braathen është duke u ndaluar me akuzat paraprake dhe do të përballet me akuza zyrtare të premten.

Kreu i shërbimit inteligjent të Norvegjisë, Hans Sverre Sjoevold, u tha gazetarëve “i gjithë akti duket të jetë një akt terrori”.

Reklama

“Ne nuk e dimë cili është motivi i autorit”, shtoi ai “Ne duhet të presim për rezultatin e hetimit”. /Telegrafi/

Reklama