LAJMI I FUNDIT:

Burri nga Kalifornia shpallet i pafajshëm pasi kaloi 33 vjet në burg – ky ishte reagimi dhe deklaratat e tij

Burri nga Kalifornia shpallet i pafajshëm pasi kaloi 33 vjet në burg – ky ishte reagimi dhe deklaratat e tij

Një burrë nga Kalifornia, i cili kaloi 33 vjet burg për tentativë vrasjeje, është shpallur i pafajshëm dhe është liruar, njoftoi të enjten prokurori i qarkut të Los Angeles.

Reklama

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, Daniel Saldana, 55 vjeç, u dënua në vitin 1990 për hapjen e zjarrit ndaj një makine që përmbante gjashtë adoleshentë që po largoheshin nga një lojë futbolli në shkollën e mesme në Baldwin Park, në lindje të Los Anxhelosit.

Dy studentë u plagosën, por mbijetuan.

Sulmuesit i ngatërruan adoleshentët me anëtarë të bandës, thanë autoritetet.

Saldana ishte 22 vjeç në kohën e të shtënave dhe punonte me kohë të plotë si punëtor ndërtimi.

Ai ishte një nga tre personat e akuzuar për sulmin.

I dënuar për gjashtë akuza për tentativë vrasje dhe një akuzë për të shtëna në një automjet të pushtuar, Saldana u dënua me 45 vjet deri në burgim të përjetshëm.

Por Saldana u shfaq me Prokurorin e Qarkut George Gascón në një konferencë shtypi duke njoftuar shfajësimin e tij të enjten.

Ai tha se ishte mirënjohës që u lirua.

“Është një vuajtje, çdo ditë zgjohesh duke e ditur se je i pafajshëm dhe je i mbyllur në një qeli, duke qarë për ndihmë”, tha Saldana, raporton South California News Group.

Por, “Unë thjesht e dija që një ditë kjo do të vinte”, tha Saldana, sipas CBS Los Angeles. “Jam shumë mirënjohës. Thjesht falënderoj Zotin”.

Zyra e Gascon filloi hetimin pasi mësoi në shkurt se një tjetër sulmues i dënuar u tha autoriteteve gjatë një seance dëgjimore të lirimit me kusht në 2017 se Saldana “nuk ishte i përfshirë në të shtënat në asnjë mënyrë dhe ai nuk ishte i pranishëm gjatë incidentit”. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Vuçiq ‘rrëfehet’ në CNN, irritohet nga Christiane Amanpour dhe tregon ‘ofertën’ që i bëri Kurtit në takimin e fundit në Bruksel

Vuçiq ‘rrëfehet’ në CNN, irritohet nga Christiane Amanpour dhe tregon ‘ofertën’ që i bëri Kurtit në takimin e fundit në Bruksel

Serbia
Fotografi kap momentin kur aeroplanët britanikë

Fotografi kap momentin kur aeroplanët britanikë "gjenden tepër afër njëri-tjetrit" - por nuk doli ashtu siç dukej

Evropa
Putini po u premton pagë të dyfishtë atyre pranojnë të punojnë në rajonet e pushtuara të Ukrainës – por as kjo nuk po i sjell rezultat

Putini po u premton pagë të dyfishtë atyre pranojnë të punojnë në rajonet e pushtuara të Ukrainës – por as kjo nuk po i sjell rezultat

Botë
Ushtari ukrainas kapi tankun rus që nuk funksiononte, i telefonoi mbështetjes teknike në Rusi për ta zgjidhur problemin

Ushtari ukrainas kapi tankun rus që nuk funksiononte, i telefonoi mbështetjes teknike në Rusi për ta zgjidhur problemin

Evropa
Parashikimi i Severe Weather Europe, si do të jetë dimri?

Parashikimi i Severe Weather Europe, si do të jetë dimri?

Evropa
Papa thotë se Kisha Katolike mund t’i bekojë lidhjet mes personave të gjinisë së njëjtë

Papa thotë se Kisha Katolike mund t’i bekojë lidhjet mes personave të gjinisë së njëjtë

Botë
Kalo në kategori