Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka reaguar pas lajmit se Kuvendi i Bullgarisë ka miratuar propozimin francez për tejkalimin e kontestit mes Shkupit dhe Sofjes, që për rrjedhojë heq veton për Maqedoninë e Veriut dhe hap rrugën për vijimin e procesit të integrimit në BE edhe për Shqipërinë.

Në një postim në rrjetet sociale, Rama ka falënderuar ish-kryeministrin e Bullgarisë tashmë në opozitë, Boyko Borissov për kontrubutin e tij në zgjidhjen e kësaj çështjeje dhe i ka bërë thirrje Bashkimit Evropian që të veprojë shpejt.

Bullgaria largon veton ndaj Maqedonisë së Veriut Bullgaria largon veton ndaj Maqedonisë së Veriut

Sapo mora një telefonatë nga Boyko Borissov. Nuk mund ta falënderoja sa duhet për mendimin e tij të mirë që më thirri, por mund ta falënderoja për rolin e tij përcaktues në heqjen e vetos në parlament! Mik i vërtetë, lider i vërtetë. Partia e tij GERB dhe të tjerët shpëtuan fytyrën e Bullgarisë dhe BE-së! Tani BE-ja duhet të veprojë shpejt!”, ka thënë Rama në Twitter.

Me 170 vota për, 37 kundër dhe 21 abstenime, kuvendi bullgar sot ka larguar veton ndaj Maqedonisë së Veriut.

Kuvendi e autorizoi kryeministrin bullgar Kiril Petkov që ta largoj veton për kornizën negociuese për Maqedoninë.

Kujtojmë se Samiti i djeshëm i BE-së me vendet e Ballkanit Perëndimor nuk solli pothuajse asnjë risi lidhur me largimin e vetos.

Ende nuk është e qartë se si do të veprohet më tej me vendimin për hapjen e bisedimeve nga BE-ja për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. /Telegrafi/