LAJMI I FUNDIT:

Brokoli i pjekur me mjaltë dhe mustardë – i shëndetshëm dhe i shijshëm

Brokoli i pjekur me mjaltë dhe mustardë – i shëndetshëm dhe i shijshëm
(Foto: Shutterstock)

Brokoli i pjekur në një glazurë aromatike me mjaltë dhe mustardë është një pjatë e shkëlqyeshme me gjellë me mish ose peshk.

Reklama

Përgatiten shpejt dhe lehtë: pasi të jenë pjekur, i hidhni sipër një glazurë të ëmbël dhe të kripur nga ushqimet që duhet të keni në frigorifer ose frigorifer – uthull, mjaltë, mustardë dhe salcë soje.

Vërejtje: Brokoli mund të përgjysmohet dhe të ruhet në frigorifer për një ditë. Shtesa mund të bëhet dhe ruhet në një enë të mbyllur hermetikisht në temperaturë dhome deri në tre ditë; duhet vetëm të përzihet përsëri para përdorimit.

Përbërësit

– 1.5 kg brokoli;
– 1/4 filxhan vaj ulliri;
– 1 lugë çaji kripë;
– 1/4 lugë çaji piper i zi;
– 2 lugë uthull molle;
– 2 lugë mjaltë;
– 2 lugë mustardë;
-2 lugë çaji salcë soje

Përgatitja

Vendosni folie alumini të mbështjellë në furrë dhe ngrohni atë në 200 gradë. Vendosni prokulet në një enë të madhe ose në tenxhere, qitni vaj ulliri, qitni kripë dhe piper dhe përzieni.

Hiqeni folien e aluminit nga furra. Renditni brokolin në mënyrë të barabartë në një fletë për pjekje me anën e prerë drejtuar poshtë.

Piqni për 15 minuta. I nxirrni nga furra dhe i përzieni. Kthejeni në furrë dhe piqeni derisa të marrë ngjyrë të artë dhe të zbutet, edhe 12 deri në 15 minuta, varësisht nga madhësia e brokolit.

Ndërkohë, bëjeni pjesën shtesën. Tundni uthullën, mjaltin, mustardën dhe salcën e sojës në një tas të vogël.

Kur prokulet të jenë pjekur, nxirrni nga furra dhe hidhni sipër glazurën dhe i përzieni mirë që të kombinohen.

Kthejeni folien e aluminit në furrën e fikur dhe lëreni të qëndrojë derisa të thithin glazurën, rreth dy minuta. Ju bëftë mirë!

/Telegrafi/