LAJMI I FUNDIT:

Britania do të lëshojë flotën prej 100 anijesh robotike që do të luftojnë bandat terroriste që kontrabandojnë armë dhe drogë në Lindjen e Mesme

Britania do të lëshojë flotën prej 100 anijesh robotike që do të luftojnë bandat terroriste që kontrabandojnë armë dhe drogë në Lindjen e Mesme

Bandat terroriste që kontrabandojnë raketa iraniane dhe drogë në Lindjen e Mesme së shpejti do të përballen me një flotë prej 100 anijesh robotike që do t’i luftojnë ata, ka bërë të ditur komandanti më i lartë ushtarak i Britanisë në Gjirin Persik.

Reklama

Forca e re detare, e përbërë nga drone që mund të veprojnë gjatë gjithë kohës, do të jetë në funksion deri në verë, pohoi Adrian Fryer, transmeton Telegrafi.

Gjatë 12 muajve të fundit, fregata HMS Montrose ka kapur ngarkesën e saj më të madhe të lëndëve narkotike në tre vitet e saj në Gji, duke grumbulluar 52,767,689 euro (46.8 milionë funte), duke e çuar totalin që ka mbledhur anija gjatë gjithë kohës së saj në Lindjen e Mesme në 125,266,887 euro (111.1 milionë funte).

Dhe në janar 2022, inteligjenca e grumbulluar në rajon e ndihmoi Montrose të bënte histori, duke u bërë anija e parë luftarake e Marinës Mbretërore që kap një skaf të mbushur me armë vdekjeprurëse të sofistikuara – duke përfshirë raketa tokë-ajër – midis Iranit dhe Jemenit.

Por këto fitore janë vetëm një “pjesë” e vogël e asaj që Cdre Fryer shpreson se do të bëhet një zakon i rregullt pritash të suksesshme kundër bandave në Lindjen e Mesme.

Duke folur ekskluzivisht për Daily Mail nga baza e tij në Bahrein, Cdre Fryer tha: “Vizioni këtu në këtë zonë është që deri në verën e vitit të ardhshëm ne do të operojmë vazhdimisht një flotë prej 100 anijesh pa ekuipazh në zonë”.

The drones are packed with sensors and can scan ships at sea, as well as detect objects like mines hidden under the waves

“Kjo do të japë një kontribut të rëndësishëm sepse do të na lejojë të kemi një vëzhgim më të mirë nga deti. Kjo do të krijojë një sasi të madhe të dhënash për ne. Do të rrisë ndjeshëm aftësinë tonë për të penguar dhe kundërshtuar lëvizjen e tregtisë së paligjshme në det të hapur”, shton ai.

Montrose has staged five successful drugs busts in 2022, the most in the ship's three-year history in the Gulf. Pictured is the ship's crew with one of their hauls

“Shuma e vlerës të narkotikëve që ajo ka sekuestruar është mbi 90,201,178 euro (80 milionë funte). Kur filloni të vendosni një vlerë ‘të rrugës’ për këtë, ju mund të zgjidhni çdo shifër dhe ta shumëzoni atë me 5 ose me 10. Pra, ne kemi sekuestruar sasi të madhe që ka vlerë të madhe, gjithashtu”. /Telegrafi/

Në trend Teknologji

Më shumë
Google prezanton Pixel 8 dhe 8 Pro, si dhe Pixel Watch 2

Google prezanton Pixel 8 dhe 8 Pro, si dhe Pixel Watch 2

Teknologji
iPhone 15 Pro Max vs Samsung Galaxy S23 Ultra, kush i mbijetoi testit të rënies?

iPhone 15 Pro Max vs Samsung Galaxy S23 Ultra, kush i mbijetoi testit të rënies?

Teknologji
Prezantohet Nokia XR21 Limited Edition, HDM Global filloi prodhimin në Evropë

Prezantohet Nokia XR21 Limited Edition, HDM Global filloi prodhimin në Evropë

Teknologji
CEO i SoftBank: Inteligjenca artificiale që tejkalon atë njerëzore në pothuajse të gjitha fushat, do të vijë brenda 10 vjetëve

CEO i SoftBank: Inteligjenca artificiale që tejkalon atë njerëzore në pothuajse të gjitha fushat, do të vijë brenda 10 vjetëve

Teknologji
Një përdorues i iPhone 15 lëshon një paralajmërim – thotë se një aplikacion po e zbraz 25% të baterisë së telefonit të tij

Një përdorues i iPhone 15 lëshon një paralajmërim – thotë se një aplikacion po e zbraz 25% të baterisë së telefonit të tij

Teknologji
Sneaker X është një kompjuter i fuqishëm në formën e lëkurës

Sneaker X është një kompjuter i fuqishëm në formën e lëkurës

Teknologji
Kalo në kategori