LAJMI I FUNDIT:

Brenda shtëpisë së familjes Clinton në Washington

Brenda shtëpisë së familjes Clinton në Washington

Clintonët mund të kenë lënë një adresë të caktuar në Washington gati 20 vjet më parë, por – ndryshe nga shumica e paraardhësve të tyre presidencialë – familja ka mbajtur një shtëpi në kryeqytetin e SHBA që nga largimi nga Shtëpia e Bardhë.

Tani, Hillary po ofron një pamje të rrallë në tërheqjen urbane të çiftit, pasi hapi dyert e rezidencës neo-gjeorgjiane.

Një seri fotografish ekskluzive për Architectural Digest tregojnë pronën dhe pishinën e madhe të notit. Një intervistë shoqëruese gjithashtu tregon ish sekretaren e shtetit duke kujtuar takimin e saj të parë me shtëpinë në vitin 2000, vitin e fundit të plotë kur Bill Clinton shërbeu si President.


“Ishte një reagim emocional”, citohet të ketë thënë ajo. “Kur u zgjodha në Senat në vitin 2000, e dija që më duhej një vend për të jetuar ndërsa ishim në seancë gjatë vitit”.

“Kështu që fillova të kërkoj. Dhe, unë kisha një përvojë në këtë shtëpi, e cila ishte thjesht emocionuese”.

E njohur thjesht si Whitehaven, rezidenca është e vendosur në rrugën Whitehaven, një rrugë e qetë, pak më shumë se tre kilometra nga Shtëpia e Bardhë.

Në atë kohë, dyshja paguan 2.85 milion dollarë të raportuar për pronën 5.500 metra katrorë.

“Unë isha ngjitur në katin e tretë dhe shikoja pemët – në pjesën e prapme të Ambasadës Britanike dhe thjesht ndihesha sikur isha në Londër ose New Yorkun e kohës së vjetër”.

“Kopshtet ishin më të mahnitshmet që kisha parë kudo në turneun tim të pasurive të patundshme”, ka thënë më tej Hillary.

Rinovime të konsiderueshme

Pasi bleu shtëpinë me tulla të kuqe, të ndërtuar në 1951, Clinton filloi një projekt të gjerë rinovimi. Midis 2003 dhe 2006, ajo punoi me arkitekten Rosemarie Howe për të riparuar pronën.

“Ideja ishte për të sjellë më shumë dritë dhe për të krijuar më shumë hapësirë ​​fizike për t’u ulur dhe relaksuar”.

“Ne gjithashtu dëshironim të hapnim shtëpinë dhe të gjitha dhomat e saj të brendshme në këtë kopsht të bukur mbrapa”, ka deklaruar Howe për Architectural Digest.

Howe gjithashtu vendosi përsëri banjat dhe kuzhinën, përveç se zgjodhi mobiljet për shtëpinë.

Nëna e Hillaryt, Dorothy Rodham, ndërkohë i ndihmoi në zgjedhjen e orendive dhe bojërave. Ajo vazhdoi të jetonte në rezidencë para se të vdiste në vitin 2011.

“Një pjesë kryesore e Hillary është se ajo dëshiron që njerëzit që vijnë në derë të mos ndjehen të frikësuar. Ajo dëshiron një vend të rehatshëm për të gjithë”, vazhdoi Howe.

Clinton i tha Architectural Digest se ajo përdor zonën e gjerë të jashtme – e cila përmban një pishinë, shtëpi me pishinë dhe kopsht të rregulluar – për të organizuar ngjarje (për “qindra e qindra njerëz ndonjëherë”, citohet të ketë thënë ajo).

“Unë kaloj çdo kohë që mundem këtu jashtë”, përfundon Clinton. /Telegrafi/