LAJMI I FUNDIT:

Brenda dhomës më të qetë në botë, në të cilin askush nuk mund të qëndrojë më shumë se një orë – aty mund të dëgjoni rrahjet e zemrës dhe qarkullimin e gjakut

Brenda dhomës më të qetë në botë, në të cilin askush nuk mund të qëndrojë më shumë se një orë – aty mund të dëgjoni rrahjet e zemrës dhe qarkullimin e gjakut

“Heshja është flori” përveç nëse e gjeni veten në dhomën më të qetë në botë.

Reklama

Në vitin 2015, Microsoft ndërtoi atë që tani libri i rekordeve Guiness e ka cilësuar si vendin më të qetë në planetin tonë.

E njohur si dhoma anekoike në selinë e kompanisë në Redmond, Uashington, “testet ultra të ndjeshme” të kryera në vitin 2015, dhanë një lexim mesatar të zhurmës së sfondit prej -20,35 dBA (decibelët e ponderuar A – një matje e nivelit të presionit të zërit).

Vetëm shumë pak njerëz kanë qenë në gjendje të përballojnë qëndrimin në dhomë për një periudhë të gjatë kohore – më së shumti një orë, transmeton Telegrafi.

Pas disa minutash, ata që janë futur kanë filluar t’i dëgjojnë rrahjet e zemrës së tyre. Disa minuta pas kësaj, dëgjuan edhe ‘bluarjen e kockave dhe gjakun duke rrjedh nëpër trup’.

Qëllimi i dhomës anekoike nuk është se duhet të dëgjoni ndonjë gjë, por se ajo do të heqë të gjitha zhurmat e tjera të jashtme dhe do t’ju lejojë të dëgjoni tingujt e pafund të trupit tuaj. Vetëm në vdekje trupi është plotësisht i heshtur. /Telegrafi/

Në trend Fun

Më shumë
Australiani i shokuar me vrimën që gjeti në oborrin e shtëpisë së tij

Australiani i shokuar me vrimën që gjeti në oborrin e shtëpisë së tij

Interesante
Një skenë komike në asamblenë e OKB-së: Të gjithë po qeshin me veprimin e ambasadorit serb në SHBA

Një skenë komike në asamblenë e OKB-së: Të gjithë po qeshin me veprimin e ambasadorit serb në SHBA

Fun
Renditi copëzat në tabelën e shahut për 45 sekonda, 10-vjeçarja nga Malajzia thyen rekordin Guinness

Renditi copëzat në tabelën e shahut për 45 sekonda, 10-vjeçarja nga Malajzia thyen rekordin Guinness

Interesante
Biden rrëshqet dhe për pak sa nuk rrëzohet derisa zbret shkallëve nga aeroplani

Biden rrëshqet dhe për pak sa nuk rrëzohet derisa zbret shkallëve nga aeroplani

Interesante
Ariu mendohej se është sy patrembur, por kjo video dëshmon të kundërtën

Ariu mendohej se është sy patrembur, por kjo video dëshmon të kundërtën

Fun
Pas 23 vitesh mundi të pushojë pa gruan, me kushtin që ta vë në qafë këtë “litar”! (Foto)

Pas 23 vitesh mundi të pushojë pa gruan, me kushtin që ta vë në qafë këtë “litar”! (Foto)

Fun
Kalo në kategori