LAJMI I FUNDIT:

BMW prezanton një motoçikletë që mund të lëviz vetë-vetiu, por nuk do të mund ta blini

BMW prezanton një motoçikletë që mund të lëviz vetë-vetiu, por nuk do të mund ta blini

Prodhuesi gjerman i automjeteve BMW ka prezantuar një motoçikletë mjaft interesante por nuk do të mund ta blini.

Motoçikleta e prezantuar nga BMW është me teknologji pa shofer pra me sistem vetë-drejtues që operohet nga një robot në distancë, transmeton Telegrafi.

Megjithatë, ky prototip po përdoret vetëm për qëllime kërkimore dhe nuk do të prodhohet për treg.

Motoçikleta ka kapacitet të kthehet vetë-vetiu dhe madje ka kapacitet të frenojë vetë.

Një video e publikuar në YouTube tregon pak a shumë se si funksionon ky prototip nga BMW.

Prodhues të ndryshëm automjetesh janë duke punuar në teknologjinë vetë-drejtuese, kryesisht në vetura; e para në botë ishte Tesla.

Ndonëse veturat e Tesla-s kanë kapacitet të lëvizin vetë pa ndihmën e shoferit, prodhuesi elektrik sugjeron shoferët të mbajnë duart në timon herë pas here. /Telegrafi/


Në trend Auto

Më shumë
Befasi për drejtuesit e mjeteve në Gjermani: Policia ka një strategji të re me kamerat e shpejtësisë

Befasi për drejtuesit e mjeteve në Gjermani: Policia ka një strategji të re me kamerat e shpejtësisë

Auto
Çfarë domethënie kanë numrat dhe shkronjat në goma?

Çfarë domethënie kanë numrat dhe shkronjat në goma?

Auto
Gjoba deri në 10 mijë euro në Gjermani - Cilat gjëra të zakonshme nuk duhet t'i keni në veturë

Gjoba deri në 10 mijë euro në Gjermani - Cilat gjëra të zakonshme nuk duhet t'i keni në veturë

Auto
A e dini se për çfarë shërben tapa e derës së veturës, e cila është shumë e rëndësishme?

A e dini se për çfarë shërben tapa e derës së veturës, e cila është shumë e rëndësishme?

Auto
Nëse nuk i bëjnë këto dy gjëra, ata 'do të vdesin' - Elon Musk vjen me këshilla për drejtuesit e rivalit të Tesla-s, Rivian

Nëse nuk i bëjnë këto dy gjëra, ata 'do të vdesin' - Elon Musk vjen me këshilla për drejtuesit e rivalit të Tesla-s, Rivian

EVs
Pse disa vende lëvizin me veturë në të majtë dhe të tjerët në anën e djathtë të rrugës?

Pse disa vende lëvizin me veturë në të majtë dhe të tjerët në anën e djathtë të rrugës?

Auto
Kalo në kategori