Një litër birrë dhe një pako kikirikë janë ilaçi më i mirë për lodhjen pas maratonës, thonë shkencëtarët.

Reklama

Ekspertët përpiqen që ky kombinim klasik i cili u ofrohet shumicës së birrarive të botës, rihidraton organizmin më mirë se pijet sportive, transmeton Telegrafi.

Gjatë vrapimit të gjatë, në të cilin bën pjesë edhe maratona, trupi i njeriut mund të humbë edhe deri në tri litra lëngje në çdo orë.

Gjatë vrapimit, humben edhe kaliumi dhe natriumi, por e gjitha kjo mund të kompensohet shpejt me një grusht kikirikë dhe dy birra.

Prof. Ronald Maughan, ekspertë i mjekësisë sportive në Universitetin St Andrews, ka thënë që konsumimi i ujit nuk mund të kompensojë humbjen e mineraleve.

Reklama

“Më e dobishmja është birra”, thotë ai. /Telegrafi/

Reklama