Filantropisti miliarder dhe themeluesi i Microsoft, Bill Gates tha të mërkurën se ai ka rezultuar pozitiv për COVID-19 dhe po përjeton simptoma të lehta.

“Kam rezultuar pozitiv në testin për COVID-19. Po përjetoj simptoma të lehta dhe po ndjek këshillat e ekspertëve duke u izoluar derisa të jem sërish i shëndetshëm”, ka thënë Gates, përcjell Telegrafi.

Organizata globale e bamirësisë shëndetësore e Gates, Fondacioni Bill & Melinda Gates kishte premtuar në janar një 150 milionë dollarë për Koalicionin për Inovacionet e Përgatitjes Epidemike (CEPI) për të financuar përgjigjen e saj ndaj pandemisë COVID-19.

Premtimi i fondacionit vjen në krye të qindra milionëve të përkushtuar ndaj përgjigjes globale ndaj pandemisë së coronavirusit, duke përfshirë mbështetjen për prodhuesit e vaksinave dhe zhvilluesit e diagnostikimit dhe trajtimeve.

Gates ka qenë subjekt i shumë teorive konspirative që kanë të bëjnë me origjinën e COVID-19, me thashethemet në internet që pretendojnë se miliarderi krijoi virusin në përpjekje për të kontrolluar njerëzit dhe për të përfituar nga virusi.

Të tjerë pretenduan se Gates po planifikonte t’u implantonte njerëzve mikroçipe për të luftuar COVID-19.

Por bashkëthemeluesi i fondacionit Gates i ka hedhur poshtë të gjitha këto akuza si “teori konspirative të çmendura” në intervista të shumta gjatë dy viteve të fundit. /Telegrafi/