LAJMI I FUNDIT:

Biden e quan “gabim” qasjen e Netanyahut për luftën në Gaza

Biden e quan “gabim” qasjen e Netanyahut për luftën në Gaza

Presidenti amerikan Joe Biden ka thënë se nuk pajtohet me kryeministrin izraelit Benjamin Netanyahu, me mënyrën sesi e ka menaxhuar luftën në Gaza – duke e cilësuar si “gabim”.

“Mendoj se ajo çfarë po bën është gabim. Nuk pajtohem me qasjen e tij”, tha Biden në një rrjet televiziv në SHBA që transmetohet në gjuhën spanjolle, transmeton Telegrafi.


Kjo nuk është hera e parë që Biden është kritik me kryeministrin izraelit, dhe shpesh kanë pasur mospajtime lidhur me çështjen sesi nuk po kursehen civilët palestinezë gjatë bombardimeve.

Javën e kaluar Shtëpia e Bardhë njoftoi se Biden i ka treguar Netanyahut për mbështetjen e ardhshme amerikane, e cila do të varet kryesisht nga hapat që i ndërmerr për të mbrojtur civilët.

Ai gjithashtu gjatë një bisede telefonike ka thënë se një “armëpushim i menjëhershëm” është i nevojshëm, për të përmirësuar situatën humanitare në Gaza. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Për rezolutën e Srebrenicës, Perëndimi nuk ishte i izoluar siç tha Vuçiq - shumicën e bënë vendet e njohura si

Për rezolutën e Srebrenicës, Perëndimi nuk ishte i izoluar siç tha Vuçiq - shumicën e bënë vendet e njohura si "Jugu Global"

Bosnja
Putini dëshiron

Putini dëshiron "armëpushim sipas linjave aktuale të fushëbetejës", por çfarë nënkupton kjo?

Botë
Vuçiq: Sonte përfundoi karriera ime

Vuçiq: Sonte përfundoi karriera ime

Serbia
SHBA: Ndarja nënkupton fund për Republikën Sërpska

SHBA: Ndarja nënkupton fund për Republikën Sërpska

Botë
Raketat ukrainase godasin Krimenë ndërsa Rusia nis stërvitjet bërthamore në atë zonë

Raketat ukrainase godasin Krimenë ndërsa Rusia nis stërvitjet bërthamore në atë zonë

Evropa
Grupi i parë i pilotëve ukrainas diplomohet në trajnimin amerikan për F-16

Grupi i parë i pilotëve ukrainas diplomohet në trajnimin amerikan për F-16

Botë
Kalo në kategori