LAJMI I FUNDIT:

Biblioteka e Idahos me listë të gjatë të personave që presin për të lexuar librin e 8-vjeçarit, që e kishte fshehur në dollap

Biblioteka e Idahos me listë të gjatë të personave që presin për të lexuar librin e 8-vjeçarit, që e kishte fshehur në dollap

Historia e Dillon Helbig për yllin e Krishtlindjeve, në ditën e parë të Falënderimeve në Polin e Veriut është bërë hit.

Reklama

Kur 8-vjeçari kah mesi i dhjetori përfundoi së shkruari librin “Aventurat e Krishtlindjeve të Dillon Helbig”, dëshironte që të gjithë ta lexojnë. Problemi i tij i vetëm ishte se nuk kishte agjent, transmeton Telegrafi.

Kështu vendosi që vet ta promovojë. Kur me gjyshen shkoi në bibliotekën e Idahos, Dilon la librin e tij në një raft të zbrazët.

“Gjithmonë jam në kërkim, sikur kur dua çokollatë. Ka pasur shumë biblioteka para të cilave jam detyruar të tërhiqem, por a e dini çfarë kam bërë? Kam fshehur librin në shpinë dhe jam futur tinëzisht – duke lënë librin në rafte”, tha Dilon gjatë një interviste dhënë për televizionin KTVB.

Libri prej 81-faqeve përshkruan aventurat e Dilan që është në klasën e dytë, që lëviz nëpërmjet yjeve në bredh. Dilon kështu udhëton nëpër kohë deri në ditën e parë të Falënderimeve e deri te Poli i Veriut

Disa ditë më vonë, kur Dilan shkoi për të kontrolluar librin, vërejti se nuk ishte aty ku e kishte lënë. Nëna e tij i kishte telefonuar zyrtarëve të bibliotekës.

“Prindërit e tij brengoseshin se do ta gjejnë librin e tij dhe do ta hedhin në shportë të mbeturinave”, tha Alex Hartman, menaxher i degës së bibliotekës Lake Hazel.

Doli se Hartman dhe kolegët e tij zbuluan librin e Dilon në raftin e “rrëfimeve” të cilin e lexuan me kënaqësi – përfshirë këtu edhe të birin 6-vjeçar të Hartmanit.

“Libri i Dilonit i përgjigjet të gjitha kritereve që i kërkojmë për ta pasur në koleksionin tonë”, tha Hartman.

Kështu me lejen e vogëlushit, biblioteka e kategorizoi librin. Nga e shtuna, libri i Dilan ka një listë të gjatë të atyre që po presin ta lexojnë – përkatësisht 55 persona. E Hartman bisedoi me nënën e Dilanit për mundësinë e digjitalizimit të librit. /Telegrafi/

Në trend Fun

Më shumë
Pronari donte të bënte një sy gjumë, por qenushi i tij kishte plane të tjera

Pronari donte të bënte një sy gjumë, por qenushi i tij kishte plane të tjera

Fun
Rastet kur njerëzit mendonin se ishin yjet kryesore të imazheve të tyre

Rastet kur njerëzit mendonin se ishin yjet kryesore të imazheve të tyre

Interesante
Amerikani ia kthen librin e huazuar bibliotekës 96 vjet pas datës së caktuar: Asnjëherë nuk është vonë

Amerikani ia kthen librin e huazuar bibliotekës 96 vjet pas datës së caktuar: Asnjëherë nuk është vonë

Interesante
Rastet kur zogjtë ndërtuan fole në vendet më të pazakonta të mundshme

Rastet kur zogjtë ndërtuan fole në vendet më të pazakonta të mundshme

Fun
Gruaja në lot pasi momenti i zbulimit të gjinisë së foshnjës shkoi keq – por reagimi i burrit është i mahnitshëm

Gruaja në lot pasi momenti i zbulimit të gjinisë së foshnjës shkoi keq – por reagimi i burrit është i mahnitshëm

Fun
Pesë videot kryesore të Khaby Lames - Ai ka më shumë ndjekës sesa Mark Zuckerbergu

Pesë videot kryesore të Khaby Lames - Ai ka më shumë ndjekës sesa Mark Zuckerbergu

Virale
Kalo në kategori