LAJMI I FUNDIT:

Besimi: Nëse deri të hënën nuk zgjidhet problemi i FSSH-së, pagat do të paguhen nga “Thesari”

Besimi: Nëse deri të hënën nuk zgjidhet problemi i FSSH-së, pagat do të paguhen nga “Thesari”

Është gjetur zgjidhja për pagesën e pagave në Shëndetësi edhe nëse deri të hënën nuk zgjidhet problemi me sistemin e Fondit të Shëndetësisë. Ministri i Financave, Fatmir Besimi, i ftuar në servisin nacional – TVM, tha se nëse deri të hënën FSSH-ja nuk e zgjidh problemin me sistemin e hakuar, mjetet do të transferohen direkt nga mjetet e Thesarit qendror dhe më tej do të bëhet nivelizimi (shlyerja) e tyre me Fondin.

Reklama

“Problemi teknik me sistemin në FSSH-së është evident edhe atë është një luftë hibride që nuk po ndodh vetëm te ne, si pasojë edhe me pagesën e pagave për punonjësit e shëndetësisë. Nëse së shpejti (po flas për një ose dy ditë) problemi me sistemin e FSSH-së nuk zgjidhet, pagat do të paguhen nga Thesari dhe do të bëhet nivelizimi i mëtejshëm me buxhetin e FSSH-së. Duhet të theksoj se FSSH-ja ka sistem të ndryshëm të pagesave nga Thesari, andaj ky është problemi. Kjo është jashtë procedurave të rregullta, por është në kuadër të ligjit”, tha Besimi.

Lidhur me pyetjen se a ka mjete të mjaftueshme për t’i paguar pagat në Shëndetësi, ministri theksoi se buxheti është likuid dhe se të hyrat në buxhet që nga fillimi i vitit duke përfshirë mesin e muajit shkurt janë më të larta për 10% krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar.

Në trend Lajme

Më shumë
Von Cramon e vrazhdë me policët në veri: Çka dreqin ju solli këtu, ku është kërcënimi

Von Cramon e vrazhdë me policët në veri: Çka dreqin ju solli këtu, ku është kërcënimi

Lajme
Veriu i Kosovës përplasë kongresistin Nunn me Grenellin: Mobilizimi ushtarak i Serbisë përbën rrezikun më të madh

Veriu i Kosovës përplasë kongresistin Nunn me Grenellin: Mobilizimi ushtarak i Serbisë përbën rrezikun më të madh

Politikë
Von Cramon në veri: Shumë gjëra mund të shkojnë keq në Kosovë nëse ky është realiteti - duhet të shohim opsione të tjera

Von Cramon në veri: Shumë gjëra mund të shkojnë keq në Kosovë nëse ky është realiteti - duhet të shohim opsione të tjera

Politikë
Borrell flet me Stoltenberg: Kosova duhet të mos ndërmarrë hapa të njëanshëm, destabilizues në veri

Borrell flet me Stoltenberg: Kosova duhet të mos ndërmarrë hapa të njëanshëm, destabilizues në veri

Siguri
Domatja shqiptare e sigurt, përgënjeshtrohet lajmi për kthim të një ngarkese nga BE-ja

Domatja shqiptare e sigurt, përgënjeshtrohet lajmi për kthim të një ngarkese nga BE-ja

Lajme
Kongresisti Nuun: SHBA-ja duhet të qëndrojë me Kosovën, sekretari Blinken t'i kundërvihet mobilizimit ushtarak të Serbisë

Kongresisti Nuun: SHBA-ja duhet të qëndrojë me Kosovën, sekretari Blinken t'i kundërvihet mobilizimit ushtarak të Serbisë

Politikë
Kalo në kategori