LAJMI I FUNDIT:

Besa Famgas, kampione e Kosovës për herë të dhjetë rresht

Besa Famgas, kampione e Kosovës për herë të dhjetë rresht

Besa Famgas ka vazhduar dominimin në Superligën e Kosovës në hendboll, duke fituar titullin e kampionit për edicionin 2022/23.

Reklama

Në finale të plejofit, Besa Famgas e mposhti Trepçën me rezultat 2-0.

Fitoren e dytë e shënoi të enjten mbrëma në “Minatori” me rezultat 37:30.

Skuadra pejane ka dominuar tërë ndeshjen dhe shënoi fitore bindëse për titullin e dhjetë rresht.

Më i dalluari në këtë fitore të Besës ishte Arbios Mushkolaj. Ai ndeshjen e mbylli me tetë gola të shënuar, ndërsa me lojë të mirë te Besa u veçuan edhe Egzon Gjuka që pati 7 gola, pastaj Nikola Prce me gjashtë dhe Denis Shabanoviq me pesë sosh.

Ndërkohë, te skuadra e Trepçës më efikasit ishin Deniz Terziqi me tetë gola dhe Shpëtim Mehmeti me shtatë gola të realizuar. Muhamet Dubovci e Yassine Henahen shtuan nga katër secili, ndërsa kapiteni Sali Maxhera e përfundoi ndeshjen me tre gola të realizuar.

Trofeun e kampionit e pranoi kapiteni i Besës, Egzon Gjuka, të cilin ia dorëzuan kryetari i Federatës së Hendbollit të Kosovës (FHK), Eugen Saraçini, dhe zëvendësministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Daulina Osmani. /Telegrafi/


Në trend Sport

Më shumë
Skena shqetësuese: Tifozi i Man Cityt u largua me barelë nga stadiumi i finales së Ligës së Kampionëve

Skena shqetësuese: Tifozi i Man Cityt u largua me barelë nga stadiumi i finales së Ligës së Kampionëve

Liga e Kampionëve
Messi nuk përmbahet, godet ashpër PSG-në për dy vitet e kaluara në Parc des Princes

Messi nuk përmbahet, godet ashpër PSG-në për dy vitet e kaluara në Parc des Princes

Ligue 1
Gafa e transmetuesit anglez kur u publikua formacioni zyrtar i Man Cityt për finalen e Ligës së Kampionëve

Gafa e transmetuesit anglez kur u publikua formacioni zyrtar i Man Cityt për finalen e Ligës së Kampionëve

Liga e Kampionëve
Tifozët e Interit u detyruan ta ndryshonin koreografinë në minutat e fundit

Tifozët e Interit u detyruan ta ndryshonin koreografinë në minutat e fundit

Liga e Kampionëve
Përfundon pjesa e parë e finales së Ligës së Kampionëve mes Man Cityt dhe Interit

Përfundon pjesa e parë e finales së Ligës së Kampionëve mes Man Cityt dhe Interit

Liga e Kampionëve
Man City kalon në epërsi ndaj Interit në finalen e Ligës së Kampionëve

Man City kalon në epërsi ndaj Interit në finalen e Ligës së Kampionëve

Liga e Kampionëve
Kalo në kategori