Ylli portugez i Manchester Cityt, Bernardo Silva përballet me një dënim prej gjashtë ndeshjeve mos-lojë nga Federata Angleze e Futbollit.

Bernardo Silva është akuzuar nga FA pasi portugezi postoi një mesazh racist ku përfshihej bashkëlojtari i tij, Benjamin Mendy.

Ky mesazh, edhe pse shoqëror dhe në formë shakaje nga Silva, nuk ka mbetur pa u dënuar nga Federata Angleze e Futbollit.

Një deklaratë në faqen zyrtare të kësaj federate njofton se ylli portugez akuzohet për komentet e tij dhe përballet me dënim prej gjashtë ndeshjeve mos-lojë.

Mendy dhe Bernardo janë miq të mirë

“Bernardo Silva është akuzuar për sjellje të pahijshme për një shkelje të Rregullës E3 të FA në lidhje me një postim në mediat sociale më 22 shtator 2019”.

“Veprimtaria e lojtarit të Manchester Cityt shkel rregulloren E3 (1) pasi ishte fyese ose e pahijshme”.

“Veprimtaria përbën një” Shkelje të Rëndë “, e cila përcaktohet në Rregulloren e FA (E) (2), pasi ajo përfshin referencë, qoftë e shprehur apo e nënkuptuar, për racën, ngjyrën ose origjinën etnike”.

“Mesfushori ka afat deri më 9 tetor 2019 për të dhënë një përgjigje”, thuhet në njoftimin e FA. /Telegrafi/