LAJMI I FUNDIT:

A bën të pimë kafen e cila ka qëndruar disa orë

A bën të pimë kafen e cila ka qëndruar disa orë

Pavarësisht se preferoni kafe të fortë turke, nescafe apo espresso me qumësht, një gjë është e sigurt, pas gjysmë ore kjo pije humbë “forcën” e vet. Ky është shkaktari…

Reklama

Kanë mbetur edhe disa orë deri në fund të orarit të punës dhe tashmë ngadalë po e ndieni lodhjen. Në një çast merrni filxhanin me kafen e zier e cila nga mëngjesi qëndron mbi tavolinë dhe pyesni veten: “A bën unë ta pi këtë kafe?”

Kjo është përgjigjja! –  transmeton Telegrafi.

1. Çfarë të bëni nëse është fjala për kafen me qumësht?

Nëse është e mbyllur mirë dhe e vendosur në frigorifer, qumështi mund të jetë i pijshëm edhe deri në një javë pas hapjes.

Megjithatë, nëse e lini kafen (nes apo të zezë) më shumë se disa orë, përgatitni vetes kafe tjetër.

2. Ndryshon shijen pas kalimit të një kohe kafja e zier?

Kafja e zier mund të ndryshojë shijen edhe pas 30 minutave, pas kësaj kohe keni përafërsisht edhe katër orë para se vaji i kafes të prishet, gjë që rezulton me shije të keqe të kësaj pijeje.

Pra, kafen më së miri është ta pini deri në gjysmë ore pas zierjes.

3. Çfarë ndodh kur kafja e zezë qëndron gjatë?

Kafja e zezë është e sigurt ta pini, ndonëse me siguri nuk do të ketë shije njësoj të mirë sikur është e ajo zier taze.

Ide më e mirë është të përgatitni kafe tjetër, mirëpo nëse keni vendosur ta pini bash kafen e tillë, atëherë më së miri është që paraprakisht ta ngrohni në mikrovalë sepse mikrovala vret në masë të madhe bakteret të cilat ndërkohë janë grumbulluar. /Telegrafi/

Në trend Shendetesi

Më shumë
Një procedurë e rrezikshme kozmetike po merr gjithnjë e më shumë 'viktima'

Një procedurë e rrezikshme kozmetike po merr gjithnjë e më shumë 'viktima'

Shëndetësi
Heroinë, marihuanë, ekstazi: Mësoni sa gjatë cila drogë qëndron në trup dhe a mund të zbulohet

Heroinë, marihuanë, ekstazi: Mësoni sa gjatë cila drogë qëndron në trup dhe a mund të zbulohet

Shëndetësi Lajme
Cilët tinguj dhe ngjyra mund t'i shqetësojnë fëmijët me autizëm

Cilët tinguj dhe ngjyra mund t'i shqetësojnë fëmijët me autizëm

Shëndetësi
Akullorja – të vërtetat dhe lajthitjet

Akullorja – të vërtetat dhe lajthitjet

Të njohim produktet
Ngrënia e ushqimit në këmbë apo duke ecur, jo vetëm që nuk ka dëshmi se është e mirë, por është edhe e dëmshme

Ngrënia e ushqimit në këmbë apo duke ecur, jo vetëm që nuk ka dëshmi se është e mirë, por është edhe e dëmshme

Shëndetësi
Kurrë nuk bën të provoni ushqimin në të cilin ka qëndruar miza: Vërejtje serioze e shkencëtarëve!

Kurrë nuk bën të provoni ushqimin në të cilin ka qëndruar miza: Vërejtje serioze e shkencëtarëve!

Shëndetësi Lajme
Kalo në kategori