Mediumi i madh britanik BBC ka bërë vlerësimin e futbollistëve në sfidën eliminatore për Euro 2020. 

Kosova u mposht me rezultat 5-3 nga Anglia, por humbja mbeti në plan të dytë, pasi paraqitja e djelmoshave dardanë ishte për çdo lëvdatë.

Golat në këtë ndeshje për Dardanët u shënuan nga Valon Berisha (1′, 49′) dhe Vedat Muriqi (55′).

Mediat ndërkombëtare reagojnë pas ndeshjes Angli-Kosovë, vlerësohet lartë paraqitja e Dardanëve Mediat ndërkombëtare reagojnë pas ndeshjes Angli-Kosovë, vlerësohet lartë paraqitja e Dardanëve

Paraqitja e Valon Berishës është vlerësuar lartë edhe nga mediumi i madh britanik BBC, të cilët i kanë dhënë notën më të lartë.

Berisha gjatë një aksioni ndaj Anglisë (Foto: FFK-Kosova)

Pas ndeshjes, BBC ka bërë vlerësimin ku ylli i Kosovës është notuar me 7.54, duke lënë pas yje si Raheem Sterling dhe Jadon Sancho.

Ylli i Dortmundit u notua me 7.32, ndërsa ai i Cityt 7.21, duke lënë shumë mbrapa bashkëlojtarët e tyre anglez.

Shkrimi special i The Telegraph: Rrëfimet e katër shqiptarëve nga Kosova që ishin për të shikuar ndeshjen Shkrimi special i The Telegraph: Rrëfimet e katër shqiptarëve nga Kosova që ishin për të shikuar ndeshjen

Te Kosova, pas Berishës erdhi Muriqi me notë 6.83, i pësuar nga Bersant Celina me notë 6.72.

Më poshtë keni vlerësimin e futbollistëve nga BBC:

Kosova:

Anglia:

/Telegrafi/