Bayerni fiton Superkupën e Evropës, e mposhtë Sevillën pas 120 minutave lojë

Bayern Munich. (Photo by Bernadett Szabo - Pool/Getty Images)

Bayern Munich ka arritur ta fitojë superkupën e Evropës pas 120 minutave lojë ndaj Sevillës.

Në një ndeshje finale që kishte të pranishëm edhe tifozë, Bayerni e fitoi takimin me rezultat të ngushtë 2-1 pas vazhdimeve.

Ndeshja nisi më mirë për skuadrën spanjolle e cila fitoi penallti në minutën e 11-të, kur David Alaba pengoi Ivan Rakiticin në zonë.

I saktë nga pika e bardhë u tregua sulmuesi argjentinas Lucas Ocampos që shënoi për 1-0.

Lucas Ocampos . (Photo by Attila Kisbenedek – Pool/Getty Images)

Megjithatë epërsia e ekipit spanjoll zgjati vetëm 21 minuta, pasi bavarezët barazuan gjithçka.

Ishte Robert Lewandowski që ktheu një top tek Leon Goretzka i cili me një gjuajtje të fuqishme barazoi shifrat në 1-1.

Me rezultatin e barabartë 1-1 përfunduan 45 minutat e para të kësaj sfide.

Bayerni e nisi mirë pjesën e dytë duke sulmuar, ndërsa shënuan në minutën e 51-të me Robert Lewandowskin.

Megjithatë goli i polaku u anulua me VAR pasi ai ishte në pozitë jashtë loje.

Bayern Munich . (Photo by Bernadett Szabo – Pool/Getty Images)

Bayerni dominoi takimin dhe krijoi disa raste të mira, por deri në fund të 90 minutave më nuk pati gola.

Rastin më të mirë e pati Sevilla në minutën e 87-të ku pas një kundërsulmi Youssef En Nesyri doli përballë portierit Manuel Neuer, por gjermani shpëtoi gol të sigurt.

Kësisoj ndeshja u desh të shkonte në kohën shtesë pasi 90 minutat përfunduan me rezultat të barabartë 1-1.

Bayerni në kohën shtesë ishte më i mirë, teksa në minutën e 104-të gjetën golin e epërsisë.

Portieri Bono nuk arriti ta largonte si duhet një top, derisa Javi Martinez me kokë shënoi për 2-1.

Javi Martinez . (Photo by Bernadett Szabo – Pool/Getty Images)

Sevilla u mundua me të gjitha forcat ta barazoj rezultatin, por një gjëje të tillë nuk ia arritën.

Kësisoj Bayerni fiton trofeun e katërt këtë edicion, pasi më parë e kishin fituar Bundesligën, Kupën e Gjermanisë, Ligën e Kampionëve dhe tani Superkupën e Evropës. /Telegrafi/

Publikohet biseda e gjyqtarit me dhomën e VAR-it për golin ‘fantazmë’ të Lamine Yamal

Bayerni shokon të gjithë me trajnerin i cili do ta drejtojë ekipin sezonin e ardhshëm

Në fushë, zhveshtore dhe rrugë – pamje nga festa madhështore e Scudettos së 20-të të Interit

Ish-legjenda e Liverpoolit tregon trajnerin favorit për ta zëvendësuar Kloppin

Humbja nga Reali sjell diçka të mirë te Barcelona, Xavi merr vendimin e madh?

Nga xhirimi i ngadalësuar, duket se shuhen dilemat se a ishte gol apo jo gjuajtja e Yamal