Bayern Munich pushton “Sigal Iduna Parkun”, mposht me rikthim Borussia Dortmundin

Ndeshja mes Borussia Dortmud dhe Bayern Munich doli të jetë mjaftë interesante, ku nuk munguan golat, ndërsa në fund triumfuan bavarezët me rezultat 3-2.

Ndeshje nisi më mirë për bavarezët që kishin disa raste me Robert Lewandowskin, duke filluar që në minutën e parë, ku goditi jashtë portës.

Në minutën e 25-të Lewa e gjeti golin, por që u anulua nga VAR.

Borussia Dortmudn filloi të futej në lojë dhe ishte e para që e gjeti golin. Marco Reus shënoi nga brenda zonës për 1-0.

Por kur pritej që të mbyllej pjesa e parë, David Alaba shënoi gol të bukur pas një goditje nga distanca.

Pas një rasti të mirë të humbur dhe një goli të anuluar, Lewandowski gjeti golin në pjesën e dytë.

Ishte minuta e 49-të kur polaku nga një pozitë e vështirë shënon për 2-1.

Borussia tentonte te barazonte rezultatin, por që linte hapësira prapa dhe kjo i kushtoi  në minutën e 80-të.

Leëa pasoi te Leroy Sane i cili mashtroi një mbrojtës dhe me një goditje të fortë shënoi për 3-1.

Milionerët u kthyen në garë në minutën e 83-të, kur Haaland pranoi një top bukur jashtë zonës, kaloi edhe Manuel Neuerin për të shënuar për 3-2.

Të dy skuadrat u munduan të bënin më shumë, por ishte Bayern që shënoi edhe një herë me Lewan, pas një tollovie në zonë, po edhe kjo gol u anulua nga VAR.

Në fund Bayern ishte që festoi fitoren.

Me këtë fitore Bayern është lider me 18 pikë, dy më shumë se RB Leipzing dhe tri më shumë se Borussia Dortmund. /Telegrafi/