Jusuf Nurkiq u kthye për të parë shokët e tij të shëndetshëm nga tremujori i tretë dhe ai përsëri ndihmoi.

Portland Trail Blazers ka arritur të triumfojë kundër Denver Nuggets me rezultat 119:108 dhe në këtë formë ka barazuar serinë, ku secila skuadër ka nga tri fitore.

Megjithatë, ajo që ka bërë bujë të madhe ishte fanella e një prej lojtarëve të Portlandit, gjegjësisht të boshnjakut, Jusuf Nurkic.

Ky i fundit në fanellën që kishte veshur ka shkruar emrat e të gjithë heronjve boshnjak që luftuan kundër kriminelëve serbë.

“Kam dashur ta shohin fytyrën time, ta dinë se isha me ata. Publiku ishte i mrekullueshëm, do të dëshiroja që të kisha mundësi të luaja. Më thërrasin Zvier për një arsye”, tha Nurkiq pas ndeshjes së mbrëmshme.

Por, jo të gjithë ishin të kënaqur me veprimin e basketbollistit pasi që serbët kanë reaguar ashpër me lëvizjen e shtatgjatit. Ata kanë gjykuar veprimin e Nurkiqit duke e akuzuar për nxitje të urrejtjes mes serbëve dhe boshnjakëve.

Ndryshe, Portland dhe Denveri do të zhvillojnë të shtunën ndeshjen e fundit mes tyre në këtë fazë të kampionatit të “playoff” në NBA. /Telegrafi/