Breshër me madhësi të grejpfrutit ka rënë në fillim të kësaj jave përgjatë brigjeve lindore të Australisë, ka njoftuar instituti shtetëror i meteorologjisë (BOM).

Moti i ligë goditi të hënën rajonin e Yalobur në veri të Makei, 950 kilometra në veri të Brisbane, duke sjellë me veti reshje rekord të shiut prej 16 centimetra thellësi, transmeton Telegrafi.

Në videon e siguruar nga Reuters, mund të shihen sesi vetura dhe ndërtesat në zonën industriale Gold Coast, janë goditur nga copat e akullit që kishin madhësi të grejpfrutit.

E copëza të tilla formohen shumë rrallë vetëm në rrethana të veçanta, ka njoftuar instituti hidrometeorologjik. /Telegrafi/