LAJMI I FUNDIT:

Askush nuk ka i 50 për qind të votave, përballja përfundimtare mes Erdogan dhe Kiliçdaroglu do të jetë më 28 maj

Askush nuk ka i 50 për qind të votave, përballja përfundimtare mes Erdogan dhe Kiliçdaroglu do të jetë më 28 maj

Në zgjedhjet në Turqi pothuajse ka përfunduar numërimi i votave dhe sipas rezultateve të deritanishme, presidenti aktual i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan dhe kundërshtari i tij kryesor Kemal Kiliçdaroglu, kalojnë në raundin e dytë.

Erdogan fitoi 49.5 për qind të votave, ndërsa kundërshtari i tij kryesor Kilicdaroglu fitoi 44.89 për qind të votave, që mjaftonte që të dy të kalonin në raundin e dytë brenda dy javësh, transmeton Telegrafi.


Sinan Ogan, i cili fitoi 5.17 për qind të votave, mund të japë avantazhin kryesor dhe votuesit e tij ndoshta do t’i japin një avantazh njërit prej dy liderëve.

Si votoi diaspora turke?
Lexo po ashtu Si votoi diaspora turke?

Erdogan ka një avantazh prej gati pesë për qind të votave në krahasim me rivalin e tij, ndaj kalon në raundin e dytë me shpresën se do të marrë shumicën e nevojshme prej 50 për qind të votave. Mirëpo as Kilicdaroglu nuk dorëzohet, ai dje dhe sot ka paralajmëruar se do të fitojë.

Erdogan mori drejtimin që në fillim dhe kjo epërsi ishte e konsiderueshme në fillim, kështu që pas numërimit të 10 për qind të votave, Erdogan, i cili është presidenti aktual përballë Partisë Konservatore për Drejtësi dhe Zhvillim (AKP), mori 59.47 për qind të votave, ndërsa kandidati i tij më i madh kundërshtar, kandidati i opozitës, Kemal Kiliçdaroglu nga Partia Popullore Republikane (CHP) si parti e qendrës së majtë ka marrë 34,79 për qind të votave.

Por ndërsa numërimi vazhdonte, Kilicdaroglu afrohej gjithnjë e më shumë, kështu që pas numërimit të më shumë se 60 për qind të votave, diferenca mes Erdoganit dhe Kiliçdaroglus në numrin e votave arriti në më pak se 10 për qind. Erdogan atëherë kishte 51.56 për qind, ndërsa Kiliçdaroglu 42.61 për qind të votave.

Gara presidenciale e Turqisë do të vendoset në balotazh
Lexo po ashtu Gara presidenciale e Turqisë do të vendoset në balotazh

Është e rëndësishme të theksohet se Kiliçdaroglu asnjëherë nuk kërcënoi epërsinë e rivalit të tij, megjithëse në një moment ai deklaroi se po kryesonte.

Erdogan fitoi në Bursa, Hatay, Kahramanmaras dhe Yozgat, ndërsa Kilicdaroglu fitoi në Stamboll, Antalia, Izmir, Mersin dhe Adana.

Është interesante se Erdogan ka marrë më shumë mbështetje në qytetet e prekura nga tërmeti, si dhe në diasporë, ndërsa Kiliçdaroglu ka më shumë mbështetje nga qendrat e mëdha si kryeqyteti Ankara dhe Stambolli.

Raundi i dytë i zgjedhjeve do të mbahet pas dy javësh dhe tashmë thuhet se votat e kandidatit të tretë, Sinan Ogan, i cili fitoi një numër befasues votash, mund të sjellë një avantazh të konsiderueshëm. Pak para shpalljes së rezultateve, ai përmes Twitter-it tha: “Vjeshta po vjen”. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Toka mund të goditet këtë javë nga një stuhi tjetër e madhe diellore

Toka mund të goditet këtë javë nga një stuhi tjetër e madhe diellore

Botë
Koreja e Veriut hedh qindra balona me mbeturina në Korenë e Jugut

Koreja e Veriut hedh qindra balona me mbeturina në Korenë e Jugut

Azia
Britaniku me vetëm një goditje mbyt pedofilin rus, i kërkoi marrëdhënie intime vajzës së tij të mitur

Britaniku me vetëm një goditje mbyt pedofilin rus, i kërkoi marrëdhënie intime vajzës së tij të mitur

Azia
Japonezi që shpenzoi 14 mijë euro për t'u

Japonezi që shpenzoi 14 mijë euro për t'u "bërë" qen trondit sërish - tani tregon se në çfarë kafshë dëshiron të shndërrohet

Azia
The Telegraph: Zelenskyt i është kërkuar të mos përmendet anëtarësimi i Ukrainës në samitin e NATO-s

The Telegraph: Zelenskyt i është kërkuar të mos përmendet anëtarësimi i Ukrainës në samitin e NATO-s

Evropa
Njësia speciale e ushtrisë ukrainase sulmon istikamet e rusëve – eliminojnë 11 ushtarë të Putinit dhe tre tjerë i zënë rob lufte

Njësia speciale e ushtrisë ukrainase sulmon istikamet e rusëve – eliminojnë 11 ushtarë të Putinit dhe tre tjerë i zënë rob lufte

Evropa
Kalo në kategori