Kryeministri britanik, Boris Johnson ka njoftuar një paketë shtesë të ndihmës ushtarake për Ukrainën në vlerë të 1.53 miliard eurove.

Si pjesë e kësaj pakete, Kievi do të marrë artileri me rreze të gjatë, raketa breg-anije dhe dronë.

Johnson vuri në dukje se pati një diskutim të gjerë me presidentin ukrainas, Volodymyr Zelensky, gjatë të cilit të dyja palët diskutuan se si të frenojnë dëmin ekonomik global të shkaktuar nga “bllokada e pamatur e Putinit ndaj porteve të Detit të Zi”.

“Ne po kërkojmë urgjentisht opsionet për hapjen e rrugëve kritike të furnizimit detar dhe tokësor për rezervat e grurit të Ukrainës”, shkroi Johnson.

Reklama

Ai gjithashtu vuri në dukje se 50 mijë ukrainas tani kanë arritur të Mbretërinë e Bashkuara “dhe ne po bëjmë gjithçka që është e mundur për t’i ndihmuar ata të ndërtojnë jetën këtu”.

Reklama
Putini po i kërkon Perëndimit të heqë sanksionet për të hapur portet e Ukrainës Putini po i kërkon Perëndimit të heqë sanksionet për të hapur portet e Ukrainës

Më 18 maj, Zyra e Jashtme, Komonuelthi dhe Zhvillimi i Mbretërisë së Bashkuar ndau rreth gjashtë milionë euro ndihmë për Forcat e Armatosura të Ukrainës. /Telegrafi/